Port w Elblągu gotowy na przyjęcie statków za półtora roku (FOTO: canva.com)

Port w Elblągu gotowy na przyjęcie statków za półtora roku

Podziel się ze znajomymi:

Ministerstwo Infrastruktury wraz z lokalnym samorządem uzgodniło plan pogłębienia toru wodnego na rzece Elbląg, otwierając drogę do portu w Elblągu dla pierwszych statków morskich w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Minister Dariusz Klimczak ogłosił podczas konferencji prasowej, że zawarte porozumienie umożliwi realizację długo oczekiwanego ostatniego etapu projektu, który połączy Zatokę Gdańską z Elblągiem poprzez nowo wybudowany kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Tym samym według ministerstwa, Elbląg stanie się portem morskim z prawdziwego zdarzenia, obsługującym statki o długości do 100 metrów i zanurzeniu do 4,5 metra. Ta strategiczna decyzja ma na celu nie tylko zwiększenie funkcjonalności portu, ale i zapewnienie impulsu dla gospodarczego rozwoju całego regionu.

Czytaj też: Przełomowa transplantacja. Człowiekowi wszczepiono nerkę świni

Port w Elblągu gotowy na samym końcu

Rządowe inwestycje, które do tej pory pochłonęły niemal 2 miliardy złotych, skupiały się na przekopie Mierzei Wiślanej. Jednak bez pogłębienia ostatniego odcinka toru wodnego, całe przedsięwzięcie pozostawało niewykorzystane. Obecnie, z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury, prace nad projektem wchodzą w decydującą fazę.

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka podkreślił, że trwają już prace pogłębiarskie na rzece Elbląg, obejmujące odcinek o długości 10 km. Do zakończenia pozostaje ostatni fragment drogi wodnej, nad którym Urząd Morski w Gdyni już prowadzi odpowiednie badania. Finalizowane są również zmiany w programie wieloletnim, co umożliwi zabezpieczenie około 30-35 mln złotych na realizację projektu.

Trzeba poczekać

Dzięki tym działaniom, na przełomie bieżącego i przyszłego roku, możliwe będzie zakończenie prac pogłębiarskich na krytycznym odcinku, otwierając elbląski port na nowe możliwości i wnosząc świeży rozdział w historii polskiej infrastruktury wodnej. Port w Elblągu gotowy ma być za półtora roku.

Czytaj też: Port w Elblągu. Jedyna taka okazja w historii miasta

Elbląg, położony na północy Polski, jest miastem o bogatej historii i kulturowym dziedzictwie. Znany z dobrze zachowanego Starego Miasta, przyciąga miłośników architektury gotyckiej. W Elblągu rozpoczyna się unikatowy kanał Elbląski, uznawany za jeden z cudów techniki, oferujący niezwykłą atrakcję w postaci pochylni – systemu przemieszczania statków lądami. Ostatnie inicjatywy infrastrukturalne, takie jak pogłębienie toru wodnego do portu, otwierają nowe możliwości dla rozwoju gospodarczego i turystycznego, podkreślając strategiczne położenie Elbląga jako bramy do Zatoki Gdańskiej.

Jakie jest Twoje wrażenie?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0