Przełomowa transplantacja. Człowiekowi wszczepiono nerkę świni (FOTO: canva.com)

Przełomowa transplantacja. Człowiekowi wszczepiono nerkę świni

Lekarze z Massachusetts General Hospital w Bostonie z powodzeniem przeszczepili genetycznie zmodyfikowaną świńską nerkę 62-letniemu pacjentowi z zaawansowaną chorobą nerek. Operacja, która odbyła się 16 marca, oznacza znaczący postęp w kierunku zwiększenia dostępności narządów do transplantacji.

Transplantacja, trwająca cztery godziny, została opisana jako kamień milowy w dążeniu do ułatwienia dostępu do organów transplantacyjnych dla pacjentów na całym świecie. Nerka, dostarczona przez firmę eGenesis z Cambridge, Massachusetts, to pierwsza genetycznie zmodyfikowana nerka świni, która została przeszczepiona żywemu człowiekowi. Wcześniejsze próby obejmowały tymczasowe przeszczepy do dawców po śmierci mózgowej oraz przeszczepy serc świń, które jednak kończyły się śmiercią pacjentów w ciągu kilku miesięcy.

Recepta dla cierpiących

Pacjent, Richard „Rick” Slayman z Weymouth, Massachusetts, obecnie dochodzi do siebie po zabiegu i spodziewane jest, że wkrótce opuści szpital. Slayman, który już wcześniej przeszedł przeszczep nerki w 2018 roku, znalazł się ponownie na dializach w zeszłym roku po niewydolności przeszczepionego organu. Kiedy pojawiły się powikłania związane z dializą, lekarze zaproponowali mu przeszczep nerki świni.

– To nie tylko sposób na pomoc sobie, ale także sposób na zapewnienie nadziei tysiącom ludzi, którzy potrzebują przeszczepu, aby przeżyć – mówi Slayman.

Czytaj też: Pierwszy pociąg na linii PKM przez „bajpas kartuski”. Jest nagranie

Transplantacja, na którą czekają tysiące chorych

Sukces ten stanowi znaczący postęp w dziedzinie ksenotransplantacji, która polega na leczeniu ludzkich pacjentów przy użyciu komórek, tkanek lub narządów pochodzących od zwierząt. Dzięki genetycznym modyfikacjom, świńskie narządy mogą teraz bardziej przypominać ludzkie, co zwiększa nadzieje na pokonanie niedoboru narządów od dawców.

W Stanach Zjednoczonych na liście oczekujących na przeszczep znajduje się ponad 100 tys. osób, głównie potrzebujących nowej nerki. Tysiące umierają każdego roku, czekając na swój przeszczep. Przeszczepienie świńskiej nerki do żywego pacjenta otwiera nowe perspektywy w walce z tym problemem, zwiastując erę, w której niedobory narządów mogą zostać zaspokojone dzięki postępom w genetyce i medycynie transplantacyjnej.

Zobacz też: Apel o zmianę w punkcie pobierania krwi na gdańskich Stogach

Szpital Generalny Massachusetts (MGH), założony w 1811 roku, jest oryginalnym i największym szpitalem dydaktycznym Harvard Medical School. Instytut Badawczy Mass General prowadzi największy program badawczy oparty na szpitalu w kraju, z rocznymi operacjami badawczymi na poziomie ponad 1 miliarda dolarów oraz obejmuje ponad 9500 badaczy pracujących w ponad 30 instytutach, centrach i departamentach. W lipcu 2023 roku, Mass General został wyróżniony na liście honorowej najlepszych szpitali według U.S. News & World Report. MGH jest członkiem założycielem systemu opieki zdrowotnej Mass General Brigham.

mn