Pierwszy pociąg na linii PKM przez "bajpas kartuski". Jest nagranie (FOTO: PKM.SA.)

Pierwszy pociąg na linii PKM przez „bajpas kartuski”. Jest nagranie

Podziel się ze znajomymi:

Wczesnym rankiem 11 marca 2024 roku, historia transportu kolejowego na Pomorzu otworzyła nowy rozdział. Dokładnie kilka minut przed 7:00, pierwszy rozkładowy pociąg POLREGIO z pasażerami na pokładzie wjechał na linię Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) przez tzw. „bajpas kartuski”.

To wyjątkowy moment dla regionu, udokumentowany na filmie, który z pewnością przejdzie do historii.

„Bajpas kartuski”, to trasa objazdowa prowadząca z Gdańska do Kartuz przez Gdańsk Kokoszki i Starą Piłę, ściśle nawiązująca do dawnych linii kolejowych nr 234 i 229. Inicjatywa ta pojawiła się w odpowiedzi na nadchodzące prace związane z elektryfikacją i budową drugiego toru na linii 201 Gdynia – Kościerzyna – Bydgoszcz, realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Oczekuje się, że te zmiany infrastrukturalne mogą czasowo zakłócić ruch kolejowy do Kartuz i w kierunku Kościerzyny, który od 5 lat systematycznie się rozwija dzięki linii PKM. Dzięki „bajpasowi kartuskiemu” pasażerowie mogą nadal korzystać z bezpośrednich połączeń kolejowych, unikając komunikacji zastępczej.

Bajpas kartuski za 140 mln zł

Ten przełomowy moment nie tylko podkreśla rozwój infrastruktury kolejowej w regionie, ale także świadczy o zaangażowaniu w zapewnienie ciągłości podróży dla mieszkańców i turystów, podnosząc jakość lokalnych usług transportowych.

Linię stanowiącą własność PKM i PKP PLK, partnerzy wyremontowali wspólnie. Powstały nowe perony i możliwość dojazdu do Trójmiasta dla dużej dzielnicy gdańska Kokoszki, Leźna, Starej Piły, Otomina i Żukowa Wschodniego. Razem to kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Koszt to ok. 140 mln zł.

Zobacz także: Mamy mapy przebiegu CPK na Pomorzu. Zobacz którędy pobiegnie kolej

mn

Jakie jest Twoje wrażenie?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0