Rolnicy okupują Sejm. Chcą spotkania z premierem (FOTO: MRiR)

Rolnicy okupują Sejm. Chcą spotkania z premierem

Grupa 11 rolników ze Związku Rolniczego ORKA rozpoczęła w czwartek po południu protest w Sejmie, żądając spotkania z premierem Donaldem Tuskiem oraz likwidacji Zielonego Ładu. Protestujący zapowiedzieli, że nie opuszczą budynku parlamentu, dopóki premier nie spotka się z nimi osobiście.

Wejściówki do Sejmu: rola PiS i Konfederacji

Według informacji przekazanych PAP przez byłego ministra rolnictwa Roberta Telusa (PiS), protestujący rolnicy uzyskali wejściówki do Sejmu od posłów PiS. Jednocześnie rzeczniczka Konfederacji, Ewa Zajączkowska-Hernik, poinformowała PAP, że jeden z rolników został zaproszony przez posła Konfederacji Włodzimierza Skalika.

Protestujący w Sejmie rolnicy ze Związku Rolniczego ORKA domagają się likwidacji Zielonego Ładu, argumentując, że unijne przepisy szkodzą bezpieczeństwu żywnościowemu Polski i Europy. Były minister rolnictwa Robert Telus podszedł w Sejmie do grupy protestujących rolników, wyrażając swoje poparcie dla ich postulatów.

To są tak naprawdę postulaty nie tylko dla rolnictwa, ale dla nas jako wszystkich Polaków, dlatego że to jest bezpieczeństwo żywnościowe – powiedział Telus w rozmowie z PAP.

To, co szkodzi bezpieczeństwu żywności, to ograniczenie CO2 o 90 proc. To jest zabicie hodowli w Europie, nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Dlatego rolnicy protestują również o sprawy europejskie – dodał.

Rzeczniczka Konfederacji podkreśliła, że to dzięki rolnikom Polacy zyskali świadomość zagrożeń płynących z europejskiego Zielonego Ładu.

Rolnicy protestują teraz, bo część rozwiązań zawartych w Zielonym Ładzie dotknęła ich jako pierwszych

– dodała Zajączkowska-Hernik.

Oczekiwania rolników

Rolnicy domagają się spotkania z premierem Donaldem Tuskiem, oczekując od szefa rządu konkretnych działań, w tym wyrzucenia do kosza unijnego Zielonego Ładu. Ich zdaniem unijne regulacje są szkodliwe dla polskiego rolnictwa i zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu kraju.

Jak nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Radio, z protestującymi rolnikami spotkać ma się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Towarzyszyć ma mu była premier Beata Szydło. Spotkanie ma odbyć się po głosowaniach w Sejmie około godziny 17.

Zielony Ład – kontrowersje

Zielony Ład to kompleksowa strategia Unii Europejskiej mająca na celu uczynienie Europy pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie. Jednym z jej głównych celów jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.

Jednak wprowadzenie tych regulacji wywołało obawy wśród rolników, którzy argumentują, że polityka klimatyczna może prowadzić do ograniczenia produkcji rolnej i zwiększenia kosztów działalności. Szczególnie kontrowersyjne są propozycje dotyczące ograniczenia stosowania pestycydów i nawozów oraz redukcji hodowli zwierząt.

Rolnicy okupują Sejm

Protest rolników w Sejmie jest wyrazem narastającego sprzeciwu wobec unijnej polityki klimatycznej, która zdaniem wielu przedstawicieli sektora rolnego zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu kraju. Wejściówki do Sejmu dostarczone przez posłów PiS i Konfederacji umożliwiły protestującym wyrażenie swoich obaw i żądań bezpośrednio w budynku parlamentu.

Teraz pozostaje czekać na reakcję premiera Donalda Tuska, którego rolnicy chcą przekonać do podjęcia konkretnych działań w obronie polskiego rolnictwa. W świetle rosnących kontrowersji wokół Zielonego Ładu, protest rolników staje się symbolem walki o przyszłość sektora rolnego w Polsce i Europie.

Czytaj też: Będzie kolejny protest rolników. Podano datę

Polskie Radio/PAP/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.