Słowa byłego premiera do gdańszczan po zmianach w muzeum (FOTO: mat, prasowe)

Słowa byłego premiera do gdańszczan po zmianach w muzeum

– Rodzina Ulmów, ojciec Maksymilian Kolbe i rotmistrz Witold Pilecki to nasi najwspanialsi bohaterowie, latarnia dla wszystkich wolnych ludzi w Polsce i w Europie – powiedział dla portalu wbijamszpile.pl Mateusz Morawiecki. Były premier z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uczestniczył dzisiaj w manifestacji w Warszawie przed pomnikiem rotm. Witolda Pileckiego, jej uczestnicy wyrazili sprzeciw wobec zmian na wystawie Muzeum II Wojny Światowej.

Ostatnie wydarzenia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wzbudziły falę kontrowersji i oburzenia wśród Polaków, ceniących prawdę historyczną oraz pamięć o narodowych bohaterach. Usunięcie z głównej wystawy postaci tak istotnych jak rotmistrz Witold Pilecki, święty Maksymilian Kolbe oraz rodzina Ulmów wywołało głębokie rozczarowanie i poczucie niesprawiedliwości.

Słowa Mateusza Morawieckiego

W odpowiedzi na te zmiany, były premier RP, Mateusz Morawiecki, skierował do gdańszczan i wszystkich Polaków następujące słowa:

Dla wszystkich gdańszczan, ale dla wszystkich Polaków mam jedno przesłanie. Próba usuwania naszych największych bohaterów z Polskiej Historii, umniejszania ich zasług, wymazywania pamięci o zbrodniarzach, którzy mordowali ich na pewno będzie miała krótkie nogi i zrobimy wszystko, żeby jak najszybciej przywrócić ich należne miejsce na tej wystawie w Muzeum II Wojny Światowej, rodzina Ulmów, ojciec Maksymilian Kolbe i rotmistrz Witold Pilecki to nasi najwspanialsi bohaterowie, latarnia dla wszystkich wolnych ludzi w Polsce i w Europie

– powiedział Mateusz Morawiecki.

Bohaterowie usunięci z ekspozycji

Rotmistrz Witold Pilecki, święty Maksymilian Kolbe oraz rodzina Ulmów to postacie, które symbolizują heroizm i poświęcenie, będące fundamentem polskiej historii i tożsamości narodowej. Ich brak na wystawie jest postrzegany jako akt zniekształcenia historii oraz zapomnienia o ich niezłomności i oddaniu.

Petycja i protest społeczny

W odpowiedzi na te działania, portal wbijamszpile.pl zainicjował petycję, domagając się natychmiastowego przywrócenia tych bohaterów na stałą ekspozycję muzealną. Petycja, skierowana do Dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest dostępna online. Każdy obywatel może wyrazić swój sprzeciw i poprzeć przywrócenie pamięci o tych ważnych postaciach.

Tu oddaj głos: Podpisz Petycję! Przywróć bohaterów na wystawę w Muzeum II Wojny Światowej

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.