Węgry: brak flagi UE podczas prezydencji w Radzie UE (FOTO: canva.com)

Węgry: brak flagi UE podczas prezydencji w Radzie UE

Laszlo Koever, marszałek węgierskiego parlamentu, ogłosił, że na budynku Zgromadzenia Narodowego nie zostanie wywieszona unijna flaga. Decyzja ta, przekazana przez portal Magyar Narancs, podkreśla napięte relacje między Budapesztem a Brukselą.

Biuro prasowe przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier potwierdziło, że nie ma obowiązku wywieszania flagi UE podczas prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Pomimo rotacyjnego charakteru przewodnictwa, Koever konsekwentnie odmawia umieszczenia unijnej flagi na budynku parlamentu, co czyni od dekady.

Polityka Viktora Orbana

Decyzja o niewywieszaniu flagi Unii Europejskiej jest kolejnym elementem polityki Viktora Orbana, który często krytykuje Brukselę. Spory dotyczą m.in. podejścia do imigracji, konfliktu na Ukrainie oraz sankcji wobec Rosji. W odpowiedzi na te napięcia, Komisja Europejska blokuje miliardy euro dla Węgier, co tylko pogłębia rozdźwięk między Budapesztem a Brukselą.

Zobacz też: Gdańsk wywiesza unijne flagi. Czy to polityczna manipulacja?

Symbolika flagi Szeklerów

Ciekawym aspektem tej sytuacji jest obecność flagi Szeklerów na budynku parlamentu. Szeklerzy to węgierskojęzyczna społeczność licząca około 650-700 tys. osób, zamieszkująca wschodnią część Siedmiogrodu w Rumunii.

Flaga Szeklerów, choć symboliczna dla tej grupy, jest przyczyną spięć na linii Budapeszt-Bukareszt. Politycy Fideszu, partii rządzącej na Węgrzech, argumentują, że flaga ta będzie powiewać na węgierskich instytucjach publicznych, dopóki Rumunia nie zezwoli na jej swobodne używanie na swoim terytorium.

Zobacz też: Marsz równości w Gdańsku. Miasto tonie w tęczowych flagach

Rotacyjna prezydencja i przyszłość

Węgry przejęły przewodnictwo w Radzie UE w poniedziałek, a po zakończeniu ich kadencji pałeczkę przejmie Polska. To półroczne przewodnictwo jest dla Węgier okazją do wywarcia wpływu na politykę unijną, choć decyzja o niewywieszaniu unijnej flagi może wpłynąć na postrzeganie ich roli w UE.

Prezydencja Unii Europejskiej to rotacyjne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, które każde państwo członkowskie sprawuje przez sześć miesięcy. Podczas tego okresu, kraj ten koordynuje pracę Rady, ustala priorytety i prowadzi negocjacje w imieniu państw członkowskich. Prezydencja organizuje spotkania, negocjuje legislację i stara się osiągnąć konsensus między państwami członkowskimi oraz instytucjami UE. Prezydencja UE odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu polityki unijnej, promując swoje priorytety, a także w reprezentowaniu Rady na arenie międzynarodowej. Po zakończeniu kadencji, prezydencję przejmuje kolejny kraj.

Czytaj też: Orban izoluje Węgry. Kontrowersyjne gratulacje dla Putina

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.