Dni Grunwaldu 2024. Historyczne widowisko i nowe atrakcje (FOTO: grunwald1410.pl)

Dni Grunwaldu 2024. Historyczne widowisko i nowe atrakcje

13 lipca, na polach Grunwaldu znów zabrzmią okrzyki wojowników, gdy rekonstruktorzy odtworzą słynną bitwę z 1410 roku. Choć wynik starcia jest znany, widowisko od lat przyciąga tłumy z Polski i zagranicy. W tym roku Dni Grunwaldu 2024 odbędą się od 10 do 14 lipca, oferując mnóstwo atrakcji zarówno dla miłośników historii, jak i turystów szukających niecodziennych wrażeń.

Dni Grunwaldu: Kultura, Historia i Innowacje

Inauguracja i Turnieje Rycerskie

Dni Grunwaldu 2024 rozpoczną się w środę, 10 lipca, od turniejów walk rycerskich. Będzie to okazja, aby zobaczyć rycerzy w starciach na miecze oraz łuczniczych pojedynkach. Nowością w programie są Pierwsze Mistrzostwa Palanta Grunwaldzkiego oraz jubileuszowa, dziesiąta edycja Międzynarodowego Turnieju Piłki Średniowiecznej – Grundial 2024.

Dni Grunwaldu 2024. Historyczne widowisko i nowe atrakcje (FOTO: grunwald1410.pl)
Dni Grunwaldu 2024. Historyczne widowisko i nowe atrakcje (FOTO: grunwald1410.pl)

Drugi Dzień: Zmagania Wojów i Kultura

W czwartek kontynuowane będą turnieje, ale to także dzień Grunwaldzkiego Konkursu Trunków Domowych oraz Warsztatów Chóru Gregoriańskiego. Uczestnicy będą mogli spróbować regionalnych trunków oraz poznać tajniki średniowiecznego śpiewu.

Trzeci Dzień: Grunwaldzkie Wici i Wigilia

Piątek, trzeci dzień obchodów, przyniesie nie tylko kolejne turnieje i warsztaty, ale również Grunwaldzkie Wici – tradycyjną prezentację chorągwi i przywitanie władców. Wieczorem, o godz. 19, odbędzie się wigilia – akatyst ku czci Matki Bożej z procesją do ruin kaplicy pobitewnej, przy akompaniamencie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej. To również czas tanecznych zabaw przy muzyce dawnej i przedbitewnych zabaw.

Sobota: Kulminacja – Inscenizacja Bitwy

Sobota to dzień, na który czekają wszyscy miłośnicy historii – XXVI Inscenizacja Bitwy Pod Grunwaldem. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:30 na Wzgórzu Pomnikowym, a o godz. 14 rekonstruktorzy wejdą na pole bitwy, by godzinę później rozpocząć wielkie starcie.

Niedziela: Dzień Modlitwy

Niedziela, ostatni dzień obchodów, to czas modlitwy. O godz. 9 rano odprawiona zostanie msza w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej, według formularza z 1410 roku w języku łacińskim.

Nowoczesne Muzeum i Infrastruktura

Jak podkreśla marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński, w ostatnich latach samorząd zainwestował w rozwój infrastruktury turystycznej wokół pól grunwaldzkich. Nowoczesne Muzeum Bitwy pod Grunwaldem z interaktywnymi wystawami oferuje odwiedzającym niezapomniane wrażenia i głębsze zrozumienie wydarzeń z 1410 roku.

Dni Grunwaldu 2024. Historyczne widowisko i nowe atrakcje (FOTO: grunwald1410.pl)
Dni Grunwaldu 2024. Historyczne widowisko i nowe atrakcje (FOTO: grunwald1410.pl)

Dni Grunwaldu 2024. Organizatorzy i współorganizatorzy

Głównym organizatorem wydarzenia jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, wspierany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Kapitułę Bitwy pod Grunwaldem oraz Narodowe Centrum Kultury.

Dni Grunwaldu 2024 to nie tylko rekonstrukcja historyczna, ale także wielkie święto kultury, tradycji i nowoczesnych atrakcji. To wydarzenie, które co roku przyciąga dziesiątki tysięcy miłośników historii i turystów z całego świata, oferując niezapomniane przeżycia i bogaty program pełen atrakcji dla każdego.

Czytaj też: Przygoda z historią czeka! Ponowne otwarcie gdańskiego Żurawia

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!