Wynalazki NATO na Politechnice Gdańskiej (FOTO: Politechnika Gdańska)

Wynalazki NATO na Politechnice Gdańskiej

Kampus Politechniki Gdańskiej (PG) staje się pionierem w dziedzinie innowacji obronnych, otwierając pierwszy na świecie „Living Lab” NATO. Ten unikalny projekt, przeznaczony prezentacji najnowszych technologii sektora obronnego, jest efektem współpracy naukowców i wojskowych z 32 krajów członkowskich NATO. Program NATO DIANA, który zainicjował tę inicjatywę, również obejmuje konstrukcje opracowane przez naukowców z Politechniki Gdańskiej.

Wprowadzony w 2023 roku program NATO DIANA ma na celu integrację naukowców i zespołów badawczych z różnych sektorów, aby tworzyć nowatorskie rozwiązania w obszarze głębokich technologii (deep tech). W programie uczestniczą 32 kraje NATO, w tym Polska, której udział koordynuje Departament Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Pierwsze miesiące działania programu zaowocowały wyłonieniem 44 najinnowacyjniejszych start-upów na świecie, w tym polskiego REVOBEAM, założonego przez naukowców z PG. Start-upy te opracowały rozwiązania dual-use (podwójnego zastosowania), które teraz będą prezentowane na kampusie Politechniki Gdańskiej w ramach „Living Labu”.

„Living Lab” na PG: Stała ekspozycja technologii

Dotychczas prezentacja nowych technologii w ramach NATO DIANA odbywała się tymczasowo, co utrudniało ich szeroką prezentację. Teraz, dzięki inicjatywie dr. hab. inż. Łukasza Kulasa z PG, kampus uczelni stanie się stałym miejscem ekspozycji 21 z 44 wynalazków programu NATO DIANA, a w przyszłości liczba ta będzie się zwiększać.

Na terenie kampusu zainstalowane zostaną zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne laboratoria oraz pomieszczenia specjalistyczne, które umożliwią kompleksową prezentację technologii. Każda instalacja będzie prezentowana przez wykwalifikowany personel, co pozwoli na praktyczne pokazanie ich zastosowania.

Zobacz także: Projekt budowy PKM Południe pochłonie 48 mln zł

Wynalazki NATO na kampusie PG. Przykłady technologii

Jednym z kluczowych projektów, które pojawią się na kampusie, jest bezzałogowa, autonomiczna łódź-dron, służąca do patrolowania i ochrony infrastruktury krytycznej na morzu, jak morskie farmy wiatrowe. Projekt ten, bazujący na wcześniejszej konstrukcji „Hornet” z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, jest doskonałym przykładem synergii nauki i technologii. Wynalazki NATO z pewnością przyciągną wielu widzów.

Ponadto, w „Living Labie” NATO DIANA znajdą się m.in. miniaturowe ogniwa paliwowe, autonomiczne drony podwodne, systemy identyfikacji dronów, urządzenia do pozyskiwania energii z wiatru i fal morskich, systemy ochrony przed cyberatakami, oraz wiele innych zaawansowanych technologii.

Współpraca i przyszłość

Pierwsze konstrukcje pojawią się na kampusie Politechniki Gdańskiej już w sierpniu, a inauguracja „Living Labu” została oficjalnie potwierdzona przez rektora PG, prof. Krzysztofa Wildego oraz prezesa zarządu PGZ Stoczni Wojennej, Pawła Lulewicza. Umowa ta podkreśla znaczenie PG jako kluczowego partnera w sektorze obronności Polski.

Dzięki tej współpracy, Politechnika Gdańska stanie się centralnym punktem dla prezentacji najnowszych technologii obronnych NATO, umożliwiając ich szeroką ocenę i wdrożenie. Innowacyjne rozwiązania opracowane w ramach programu NATO DIANA będą dostępne nie tylko dla polskich sił zbrojnych, ale również dla wszystkich krajów sojuszniczych NATO oraz Ukrainy.

Czytaj też: Chrzest i wodowanie ORP Jaskółka

PG/mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.