Projekt budowy PKM Południe pochłonie 48 mln zł (mat. prasowy)

Projekt budowy PKM Południe pochłonie 48 mln zł

Gdańsk inwestuje w nowy poziom rozwoju transportu miejskiego dzięki wygranemu przetargowi przez konsorcjum polsko-hiszpańskich firm. Chodzi o: Transprojekt Gdański Sp. z o.o., TPF Sp. z o.o. oraz TPF Getinsa Euroestudios S.L. Projektanci tych firm zostali wybrani do zaprojektowania kluczowego odcinka aglomeracyjnej linii kolejowej PKM Południe, która połączy Gdańsk Śródmieście z Kowalami.

Ich oferta opiewająca na 48 400 500 zł została uznana za najkorzystniejszą przez komisję przetargową złożoną z przedstawicieli PKM SA i miasta Gdańsk.

Przyszłość transportu w Gdańsku – PKM Południe

Realizacja inwestycji PKM Południe to wielkie wyzwanie, ale także ogromna szansa dla Gdańska – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Dziś wybraliśmy projektanta nowej linii kolejowej. To kluczowa decyzja, bo dzięki pozyskaniu dokumentacji projektowej oraz innych niezbędnych zgód będziemy mogli ubiegać się o dofinansowanie dla całego przedsięwzięcia – dodaje.

Budowa tej linii kolejowej jest krokiem w przyszłość, który przyniesie korzyści całemu regionowi. Przykładowo, podróż z pętli Świętokrzyska-Havla do Śródmieścia zajmie zaledwie 6 minut.

Skala i zakres Inwestycji

Na przetarg ogłoszony w grudniu 2023 roku wpłynęło 6 ofert od firm pomorskich, polskich i zagranicznych, które wycenili swoje usługi na kwoty od 30 do 56 mln zł. Komisja przetargowa, po szczegółowej weryfikacji, wybrała najlepszą ofertę kierując się głównie ceną (90%) oraz doświadczeniem osób skierowanych do realizacji zamówienia (10%).

PKM Południe to ok. 7-kilometrowy odcinek, który w większości będzie przebiegał na estakadach, w głębokich wykopach lub tunelach. Spośród 6 planowanych przystanków, 2 będą zlokalizowane na estakadach, 2 w wykopach, a 2 pod ziemią. Dodatkowo, projekt obejmuje dwie ważne inwestycje drogowe: ulicę Nową Sandomierską oraz II etap ulicy Nowej Świętokrzyskiej.

Projekt budowy PKM Południe pochłonie 48 mln zł (mat. prasowy)
Projekt budowy PKM Południe pochłonie 48 mln zł (mat. prasowy)

Techniczne i logistyczne wyzwania

Złożoność projektu wymagała, aby potencjalni wykonawcy wykazali się niezbędnym doświadczeniem oraz specjalistycznym personelem. Szczegółowa weryfikacja wszystkich dokumentów była kluczowa, aby zapewnić prawidłowe zaprojektowanie tak wymagającej inwestycji.

Korzyści dla mieszkańców i regionu – PKM Południe

Projekt PKM Południe ma na celu zapewnienie efektywnego, niezawodnego i niskoemisyjnego transportu kolejowego dla mieszkańców południowych dzielnic Gdańska oraz okolicznych gmin. Nowa infrastruktura znacząco poprawi jakość życia, oferując szybsze i bardziej efektywne połączenia kolejowe. Przy odpowiednim dofinansowaniu unijnym, linia PKM Południe może zostać ukończona do 2030 roku.

Co dalej?

Wybrane konsorcjum ma 36 miesięcy od podpisania umowy na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej i uzyskanie niezbędnych decyzji. Dzięki tej inwestycji, Gdańsk umacnia swoją pozycję jako dynamicznie rozwijająca się metropolia z nowoczesną i efektywną infrastrukturą transportową.

Czytaj też: Pierwszy pociąg na linii PKM przez „bajpas kartuski”. Jest nagranie

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.