Za nami najcieplejszy kwiecień w historii pomiarów (FOTO: canva.com)

Za nami najcieplejszy kwiecień w historii pomiarów

Kwiecień 2024 był globalnie najcieplejszym kwietniem w historii pomiarów – poinformowali w komunikacie naukowcy z programu Copernicus Climate Change Service (C3S). Średnia temperatura powietrza wyniosła 15,03°C, co oznacza 0,14°C powyżej poprzedniego rekordu z kwietnia 2016 roku. Był to również jedenasty miesiąc z rzędu, który pobił rekordy temperatury.

Rekordy Temperatury w liczbach

  • Średnia globalna temperatura powietrza w kwietniu 2024 wyniosła 15,03°C, co stanowi wzrost o 0,67°C w porównaniu do średniej z lat 1991-2020.
  • Wzrost od średniej przedindustrialnej (1850-1900): 1,58°C cieplej.
  • Średnia temperatura za ostatnie 12 miesięcy (maj 2023 – kwiecień 2024): 0,73°C powyżej średniej z lat 1991-2020 i 1,61°C powyżej średniej przedindustrialnej.

>>>> Sprawdź nasz serwis pogodowy <<<<

Temperatura w Europie

W Europie, kwiecień 2024 był drugim najcieplejszym w historii. Średnia temperatura wyniosła 1,49°C powyżej średniej dla tego miesiąca z lat 1991-2020. Temperatury były wyższe od średniej we wschodniej Europie, jednak Skandynawia i Islandia odnotowały niższe wartości.

Anomalie Temperatur na Świecie

Poza Europą, temperatury przekroczyły średnią w wielu regionach:

  • Ameryka Północna: północne i północno-wschodnie rejony.
  • Azja: wschodnia część kontynentu.
  • Afryka: większość obszarów.
  • Bliski Wschód: północno-zachodnie regiony.
  • Ameryka Południowa: niektóre części kontynentu.

El Niño i Rekordowe Temperatury Powierzchni Morza

Na wschodnio-równikowym Pacyfiku słabło zjawisko El Niño, ale globalna temperatura powietrza nad powierzchnią morza pozostała na wyjątkowo wysokim poziomie:

  • Średnia globalna temperatura powierzchni morza (SST) w kwietniu 2024: 21,04°C, najwyższa wartość w historii pomiarów dla tego miesiąca.
  • Zasięg lodu morskiego: na Arktyce był o 2% niższy od średniej, a na Antarktydzie aż o 9%.

Carlo Buontempo: Rosnące Stężenie Gazów Cieplarnianych

Dyrektor Copernicus Climate Change Service, Carlo Buontempo, (za tłumaczeniem PAP) skomentował:

El Niño osiągnęło szczyt na początku roku. Temperatury powierzchni morza na wschodnio-równikowym Pacyfiku obecnie wracają do warunków neutralnych. Jednak, podczas gdy wahania temperatury związane z cyklami naturalnymi, takimi jak El Niño, pojawiają się i znikają – dodatkowa energia uwięziona w oceanach i atmosferze w wyniku rosnącego stężenia gazów cieplarnianych będzie nadal kierować globalną temperaturę w stronę nowych rekordów.

Anomalie Opadów i Stężenia Lodów – najcieplejszy kwiecień w historii pomiarów

  • Wilgotność powyżej średniej: północno-zachodnia, środkowa i północno-wschodnia Europa, środkowa i wschodnia Ameryka Północna, Azja Centralna, kraje Zatoki Perskiej.
  • Suche warunki: południowa Europa (Hiszpania, Włochy, Turcja, Ukraina, Rosja), Wyżyna Tybetańska.

Copernicus Climate Change Service (C3S)

Usługa C3S jest realizowana przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) i finansowana z funduszy Unii Europejskiej. Regularnie publikuje ona miesięczne biuletyny klimatyczne na podstawie danych z ostatnich ośmiu dekad oraz analiz ERA5.

Czytaj też: Powódź w Brazylii. Ponad 75 ofiar i tysiące ewakuowanych

Copernicus Climate Change Service/PAP/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.