Zakaz wejścia do lasów w Gdyni z powodu ASF (FOTO: canva.com)

Zakaz wejścia do lasów w Gdyni z powodu ASF

W związku z wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terenie Gdyni, wprowadzono zakaz wstępu do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz lasów miejskich na okres jednego miesiąca, począwszy od dzisiaj. Zakaz obejmuje szeroki obszar miasta, a jego granice zostały precyzyjnie określone w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.

Granice strefy zakazu:

  • Od zachodu: granica biegnie wzdłuż Obwodnicy Trójmiasta – drogi S6.
  • Od północy: granicę wyznacza linia ulic, począwszy od Chwarznieńskiej przy pętli z drogą S6, przez ul. Małokacką, ul. Stryjską aż do ul. Lotników.
  • Od wschodu: granica to linia kolejowa od stacji SKM Gdynia Redłowo do granicy administracyjnej Miasta Gdynia i Miasta Sopot.
  • Od południa: granica to linia administracyjna między Miastem Gdynią a Miastem Sopot, biegnąca w kierunku zachodnim od ulicy będącej przedłużeniem ul. Mikołaja Reja, dalej do Gołębiewa i drogi S6.

Wyjątki od zakazu:

Zakaz nie dotyczy zorganizowanych miejsc użytku publicznego, takich jak ogrody zoologiczne czy parki rozrywki, pod warunkiem, że zarządcy tych obiektów zapewnią, iż użytkownicy będą się poruszali wyłącznie w granicach tych obiektów.

Działania prewencyjne:

W ramach działań prewencyjnych na terenie objętym zakazem przeprowadzone będą opryski odorowe, mające na celu odstraszenie dzików. Ponadto, w celu zmniejszenia populacji tych zwierząt i zminimalizowania ryzyka rozprzestrzenienia się ASF, organizowany będzie odłów sanitarny.

Zakaz wejścia do lasów. Wpływ na społeczność lokalną i turystów:

Zakaz wstępu do lasów i parku może wpłynąć na plany osób zamierzających korzystać z tych terenów do celów rekreacyjnych. Mieszkańcy i turyści są proszeni o przestrzeganie wytycznych i szukanie alternatywnych miejsc do spędzania czasu na świeżym powietrzu, aby wspomóc działania mające na celu kontrolę i eliminację ASF z terenu miasta Gdynia.

Władze apelują o zrozumienie i współpracę w tym trudnym czasie, podkreślając znaczenie tych środków prewencyjnych dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego. Szczegółowe informacje na temat zakazu i działań z nim związanych są dostępne na stronach internetowych miasta oraz lokalnych centrów informacyjnych.

Czytaj też: Jak w Trójmieście korzystano z uroków natury 50 lat temu?

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.