61 mld dolarów pomocy dla Ukrainy z USA. Jest reakcja Rosji (FOTO: canva.com)

61 mld dolarów pomocy dla Ukrainy z USA. Jest reakcja Rosji

Podziel się ze znajomymi:

W sobotę Izba Reprezentantów USA przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów, kończąc tym samym trwający od miesięcy impas i otwierając drogę do wznowienia wsparcia dla tego kraju.

Ustawa uzyskała zdecydowaną większość głosów, przegłosowana została stosunkiem 311-112, co oznacza poparcie zarówno ze strony Demokratów, jak i części Republikanów (101 z 213).

Decyzja ta jest odpowiedzią na rosnące potrzeby Ukrainy w obliczu konfliktu z Rosją. Oprócz wsparcia bezpośredniego, Izba przegłosowała również ustawę zawierającą szereg innych priorytetów bezpieczeństwa, w tym możliwość wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów (o wartości 5-8 mld dolarów) na pomoc Ukrainie. Ustawa ta przewiduje również wymóg sprzedaży TikToka przez jego chińskiego właściciela.

Nie tylko pomoc dla Ukrainy

Dodatkowo, przyjęto 8-miliardowy pakiet wsparcia dla Tajwanu i wzmocnienia obrony regionu Indo-Pacyfiku. Poprawki mające na celu usunięcie pomocy finansowej dla Ukrainy zostały odrzucone.

Teraz projekt ustawy trafi do Senatu, gdzie oczekuje się, że zostanie przegłosowany w przyszłym tygodniu. Jak podkreślił przedstawiciel Demokratów w rozmowie z Polską Agencją Prasową, głosowanie może odbyć się we wtorek, chociaż ostateczny termin będzie zależeć od ustaleń proceduralnych między partiami.

Czytaj: Szok! 650 tys. ukraińskich mężczyzn uciekło przed wojskiem

Reakcja Rosji na Decyzję Izby Reprezentantów

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, skomentował decyzję Izby Reprezentantów jako działanie, które „jeszcze bardziej zrujnuje” Ukrainę i przyczyni się do wzrostu liczby ofiar śmiertelnych w konflikcie. W rozmowie z agencją prasową Tass, Pieskow wyraził także obawy, że zapisy w ustawie zezwalające na konfiskatę przejętego rosyjskiego mienia i przekazanie go na odbudowę Ukrainy mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek Stanów Zjednoczonych. Zapowiedział również, że Rosja zareaguje, podejmując środki w swoim własnym interesie.

Zobacz też: Sondaż prezydencki w USA. Joe Biden ma powody do zadowolenia

PAP/Reuters/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.