Baltic Hub będzie większy: Terminal T5 wesprze zieloną rewolucję (mat. prasowe)

Baltic Hub będzie większy: Terminal T5 wesprze zieloną rewolucję

Spółka Istrana w ramach Baltic Hub, zapoczątkowała istotny krok w rozwoju zielonej energii. Firma ogłosiła przetarg na projekt i budowę Terminala T5. Nowa infrastruktura stanie się kluczową bazą dla morskich elektrowni wiatrowych, co wzmacni infrastrukturę wsparcia dla odnawialnych źródeł energii.

23 stycznia, szczegóły przetargu znalazły się na oficjalnej stronie Istrany. Projekt finansowany będzie głównie z europejskich funduszy. Prace mają objąć nie tylko dokumentację projektową, ale i realizację robót budowlanych, z ambitnym terminem zakończenia kluczowych etapów na połowę 2026 roku.

Terminal T5, zaplanowany przy Portu Gdańsku, jest projektowany z myślą o głębokowodnej instalacji morskich elektrowni wiatrowych. Oferując przedłużenie do istniejącego terminala T1, T5 będzie dysponować specjalistycznymi nabrzeżami cumowniczymi oraz rampą Ro-Ro, co umożliwi efektywny import komponentów i eksport gotowych zestawów do farm wiatrowych.

Czytaj też: Inwestycje w Gdańsku. Czy doraźne rozwiązania udrożnią miasto?

Terminal T5 i planowana lokalizacja (mt.prasowe)
Terminal T5 i planowana lokalizacja (mt.prasowe)

Terminal z myślą o farmach wiatrowych

Dodatkowo, przewiduje się miejsce na wstępny montaż elementów farm i obszerne powierzchnie składowe. W ramach projektu terminal zostanie wyposażony w dwa nabrzeża, umożliwiające obsługę wielu jednostek instalacyjnych, co jeszcze bardziej podnosi jego strategiczne znaczenie dla przyszłości zielonej energii.

Dla zainteresowanych, istnieje możliwość umówienia wizytacji na terenie budowy, co jest szansą na bliższe zapoznanie się z planowanymi pracami. Termin składania ofert wyznaczono na 5 kwietnia 2024 roku, co świadczy o dynamice postępów w realizacji tego przełomowego projektu.

Terminal T5 to nie tylko krok naprzód dla Portu Gdańska, ale i dla całego sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce, zapewniając solidną podstawę dla przyszłych instalacji morskich elektrowni wiatrowych.

  • Baltic Hub w Gdańsku (mat. prasowe)

MN/media