Bartoszewski: Izrael prowadzi wojnę cywilizowaną (FOTO: canva.com/FB/Teofil Bartoszewski)

Bartoszewski: Izrael prowadzi wojnę cywilizowaną

Wiceszef MSZ, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego, Władysław Teofil Bartoszewski, w rozmowie w Radiu Zet wygłosił kontrowersyjne i szokujące słowa dotyczące konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Według Bartoszewskiego, nie można porównywać działań wojennych podejmowanych przez Izrael w samoobronie z działalnością zbrodniczej organizacji terrorystycznej, jaką jest Hamas.

Przywódcy Hamasu to są terroryści i jako tacy są uznawani przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i cały cywilizowany świat. Izrael jest demokratycznym państwem, a premier Netanjahu jest demokratycznie wybranym politykiem, który broni swojego państwa przed atakami trzech organizacji terrorystycznych: Hamasu, Hezbollahu i Hutich, oraz jednego państwa, które je sponsoruje, czyli Iranu

– powiedział Bartoszewski.

Prawo do Samoobrony

Bartoszewski podkreślił, że Izrael prowadzi wojnę w sposób bardzo cywilizowany i ma pełne prawo do samoobrony.

Odpowiedział także przecząco na pytanie, czy Benjamin Netanjahu powinien stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Jego zdaniem, nie ma ku temu podstaw, a wielka dysproporcja między liczbą ofiar po stronie izraelskiej i palestyńskiej wynika ze specyfiki działań wojennych toczących się w terenie gęsto zaludnionym oraz z traktowania przez Hamas swoich współbraci jako żywych tarcz.

Międzynarodowy Trybunał Karny

Prokurator MTK Karim Khan wniósł o nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ministra obrony Joawa Gallanta oraz trzech przywódców Hamasu – Jahji Sinwara, Mohammeda Deifa i Ismaila Hanije. Wniosek dotyczy uzasadnionych podejrzeń o ich odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione od października 2023 roku na terytorium Izraela i Strefy Gazy.

Zobacz też: Katastrofa helikoptera z prezydentem Iranu. Obawy USA przed wojną

Oświadczenia i oskarżenia

Bartoszewski nie zgodził się także z opinią dr. hab. Doroty Heidrich z Uniwersytetu Warszawskiego, która uważa, że istnieją wystarczające dowody, by MTK mógł wydać nakaz aresztowania premiera Izraela. „Izrael ma prawo do obrony” – podkreślił Bartoszewski, dodając, że Palestyńczycy odmawiają prawa istnienia państwu żydowskiemu.

Kondolencje dla Iranu

Kandydat Trzeciej Drogi odniósł się także do kondolencji złożonych przez prezydenta Andrzeja Dudę Irańczykom w związku ze śmiercią prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego.

Jest to wpis niestosowny, dlatego że porównywanie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i 95 innych osób, które były elitą polityczną naszego kraju, z osobą, która jest nazywana 'rzeźnikiem Teheranu’, który doprowadził do skazania i powieszenia około pięciu tysięcy Irańczyków, jest niewłaściwe

– powiedział Bartoszewski.

Czytaj też: Eskalacja napięć na Bliskim Wschodzie. Izrael zamyka szkoły

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.