Bezpłatna komunikacja w dniu wyborów do PE (FOTO: Piotr Wittman/gdansk.pl)

Bezpłatna komunikacja w dniu wyborów do PE

W niedzielę, 9 czerwca, w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, mieszkańcy Gdańska będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Do inicjatywy bezpłatnego transportu dołączyły również inne miasta należące do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, łącznie 14 gmin.

Bezpłatna komunikacja publiczna będzie obejmować wszystkie środki transportu obsługiwane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni i  Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie. We wtorek, 4 czerwca władze Gdańska, Gdyni, Sopotu i Pruszcza Gdańskiego poinformowały o tym podczas wspólnej, metropolitalnej konferencji.

– Już w najbliższą niedzielę, 9 czerwca wybory do Europarlamentu. Dlatego wspólnie i metropolitalnie podjęliśmy decyzję, żeby w tym dniu komunikacja publiczna była bezpłatna – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Zależy nam oczywiście na tym, żeby frekwencja wyborcza była jak największa. Te wszystkie ułatwienia są po to, żeby nikt nie miał żadnej wymówki i nie było problemu, choćby komunikacyjnego, z dotarciem do lokalu wyborczego. Oczywiście tego dnia uruchamiamy także specjalne linie, które normalnie w niedzielę nie kursują, jeżdżą natomiast w tygodniu, dowożąc uczniów do szkół.

Bezpłatna komunikacja miejska

ZTM w Gdańsku, w dniu wyborów, w dzielnicach, gdzie transport publiczny funkcjonuje jedynie od poniedziałku do piątku, uruchomi dodatkowe linie.

  • linia 113 pojedzie na skróconej trasie Łostowice Świętokrzyska – Gościnna, według specjalnego rozkładu jazdy
  • Linie 268 i 512 będą funkcjonować według rozkładów jazdy zbliżonych do powszednich
  • Linia 269 pojedzie zgodnie z rozkładem jazdy dla dni powszednich, wolnych od nauki szkolnej

Dodatkowo, w dzielnicy Orunia, wprowadzona zostanie specjalna linia 501, która zawiezie mieszkańców z ulicy Żuławskiej do Okręgowej Komisji Wyborczej nr 27, mieszczącej się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, przy ul. Smoleńskiej. Trasa linii poprowadzi od skrzyżowania ulic Żuławskiej i Lipce ulicami: Żuławską, Przyjemną, Związkową i Smoleńską. Powrót odbędzie się ulicami: Smoleńską, Boczną i Żuławską.

Bezpłatnie, do lokali wyborczych, zostaną dowiezieni również mieszkańcy z niepełnosprawnościami, którzy nie czują się na siłach, by samodzielnie dotrzeć na wybory. Potrzebę skorzystania z takiego przewozu można zgłosić do dnia wyborów, do godz. 17.00 – dzwoniąc na numer Gdańskiego Centrum Kontaktu 58 524 45 00 lub wysyłając mail na adres: kontakt@gdansk.gda.pl.

Sopot, pomimo tego, że korzysta z komunikacji miejskiej organizowanej przez Gdańsk i Gdynię również zachęca swoich mieszkańców do wzięcia udziału w wyborach.

– Udział w tych wyborach powinien być obowiązkiem każdego z nas. Niezależnie od tego, czy tramwajem, autobusem, rowerem czy na piechotę – idźmy i głosujmy – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu. – W Sopocie, poza bezpłatną komunikacją, która stała się już metropolitalną tradycją, zapewniamy oczywiście dowóz do lokali wyborczych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni również zachęca do skorzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej

– Są to kolejne wybory, w których komunikacja miejska jest bezpłatna i wydaje się, że jest to jedna z najlepszych zachęt do tego, żeby pójść na wybory. Chciałabym też zwrócić uwagę na ofertę przeznaczoną dla osób z ograniczoną sprawnością. Na naszych stronach internetowych jest informacja co trzeba zrobić, żeby osoba, która nie może z skorzystać z autobusu, tramwaju, trolejbusu, mogła dotrzeć do lokalu wyborczego, ponieważ zależy nam, żeby zagłosowało jak najwięcej osób.

Pruszcz Gdański, należący do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego również chętnie włączył się w akcję profrekwencyjną i zachęca swoich mieszkańców do wzięcia udziału w wyborach i skorzystania z bezpłatnej komunikacji

– Drogie pruszczanki, drodzy pruszczanie, jak już dojedziecie „czerwonym” autobusem do lokali wyborczych, to możecie później bezpłatnie pojechać na spacer po pięknym Gdańsku – mówił Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego. Idźcie głosować, Wasz głos jest bardzo ważny!

Obwodowe Komisje Wyborcze – 9 czerwca

W Gdańsku utworzonych zostało 201 obwodów wyborczych. 15 z nich to obwody w miejscach zamkniętych, takich jak szpitale, domy opieki oraz więzienia. Przebywające tam osoby otrzymają karty do głosowania na bazie wykazów osób sporządzonych przez te placówki.

Kto może głosować w wyborach?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę, 9 czerwca. W tych wyborach mogą wziąć udział także wszystkie osoby, które będą przebywać w naszym mieście czasowo. Tylko do czwartku, 6 czerwca można zmienić miejsce głosowania i pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Czytaj też: Wybory do Parlamentu Europejskiego już 9 czerwca

gdansk.pl/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.