Kontrowersyjny prezent dla niemieckiej konsul (FOTO: gdynia.pl)

Kontrowersyjny prezent dla niemieckiej konsul

W poniedziałek, 3 czerwca, w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się spotkanie prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek z konsul generalną Niemiec, Cornelią Pieper.

Spotkanie miało na celu zapoznanie się i określenie dalszej współpracy między Gdynią a jej miastem siostrzanym, niemiecką Kilonią. Konsul Pieper pogratulowała Kosiorek sukcesu wyborczego i objęcia stanowiska prezydenta Gdyni, składając najserdeczniejsze życzenia.

Wszystko zapowiadało się doskonale, aż do momentu, gdy Pani Prezydent Gdyni wręczyła Pani Konsul Generalnej Niemiec prezent. Był to obrazek przedstawiający kamienicę rodziny Hunsdorffów z ul. Starowiejskiej. Na pierwszy rzut oka – piękny gest. Jednak za tą kurtuazyjną maską kryła się mroczna przeszłość.

Kontrowersyjny Prezent

Juliusz Hunsdorf, budowniczy i pierwszy właściciel wspomnianej kamienicy, został zamordowany przez Niemców w 1939 roku w Piaśnicy. Po zajęciu Gdyni przez Niemców Hunsdorf został aresztowany jako jeden z tzw. „zakładników gdyńskich”.

Po uwolnieniu pozostał w mieście, jednak 27 października 1939 roku Niemcy aresztowali go ponownie. 11 listopada 1939, w dniu narodowego święta Polaków, Hunsdorf, wraz z grupą ponad 300 osób, został zamordowany przez Niemców w Lasach Piaśnicy.

Niedopatrzenie czy Zamierzony Symbolizm?

Czy urzędnicy w Gdyni naprawdę nie mieli świadomości, jaki prezent wręczają? Czy może był to celowy wybór, mający na celu przypomnienie o trudnej historii miasta? Jeśli to drugie to odważny krok ze strony nowej prezydent. Faktem jest, że przedstawienie budynku, którego właściciel został brutalnie zamordowany przez niemieckie siły, może być odebrane przez niemieckie władze konsularne jako skrajnie nietaktowne.

Czy prezydent Kosiorek i jej zespół nie byli świadomi historii kamienicy Hunsdorffów? Czy może zabrakło rzetelnej weryfikacji przez urzędników, którzy przygotowali prezent?

Zobacz też: Niemcy mają problem. Ich porty są w głębokim kryzysie

Kontrowersyjny prezent i co dalej?

To, co miało być okazją do budowania pozytywnych relacji i wspólnego patrzenia w przyszłość, teraz stać się może przyczyną kontrowersji i rozgoryczenia.

Cornelia Pieper ur.odziła się 4 lutego 1959 roku w Halle/Saale. Od 2014 roku jest Konsulem Generalnym Niemiec w Gdańsku. Wcześniej, w latach 2009-2013 była Sekretarzem Stanu w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Koordynatorką rządu federalnego ds. międzyspołecznych relacji polsko-niemieckich oraz w latach 1998-2013 posłanką do Bundestagu; frakcja FDP (Przewodnicząca i Wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty, Badań i Szacowania Konsekwencji Rozwoju Technologii, Rzeczniczka frakcji FDP ds. polityki badań naukowych).

W latach 2001-2005 Cornelia Pieper była Sekretarzem Generalnym FDP, a od 1990 roku jest politykiem działającym na płaszczyźnie kraju związkowego i federacji. W 1982 roku ukończyła uniwersytet w Lipsku oraz w Warszawie na kierunku językoznawstwo stosowane. Jest  dyplomowaną tłumaczką języków: polskiego i rosyjskiego. Otrzymała wyróżnienia Profesora h.c. (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach) w 2011 roku oraz Doktora h.c. (Uniwersytet Dokkyo, Japonia) w 2010 roku.

Jest wdową, ma jednego syna. 

Czytaj też: Statek „AIDAdiva” otworzył sezon wycieczkowców w Gdyni

mn/gdynia.pl/X

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Komentarze:

  1. Ciężko znaleźć w Gdyni przedwojenną kamienicę, której historia nie jest związana z cierpieniem i śmiercią. Mamy udawać, że historii nie było? Dobre relacje należy budować na prawdzie, a nie na udawaniu, że nic się nie stało. Dla mnie to symboliczne, że można się przyjaźnić pomimo trudnej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.