Bliski Wschód. Możliwy atak Iranu na Izrael w ciągu 48 godzin (FOTO: canva.com)

Bliski Wschód. Możliwy atak Iranu na Izrael w ciągu 48 godzin

Podziel się ze znajomymi:

W obliczu rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie, Izrael przygotowuje się na możliwość bezpośredniego ataku ze strony Iranu, który może nastąpić już w ciągu najbliższych 24–48 godzin. Informacje te, jak podaje amerykański dziennik „Wall Street Journal”, pochodzą od osoby dobrze zorientowanej w sprawie, co podkreśla powagę sytuacji.

Iran, pod wpływem najwyższego lidera duchowo-politycznego ajatollaha Aliego Chameneiego, rozważa różne scenariusze odwetu po ostatnim izraelskim bombardowaniu irańskiego konsulatu w Damaszku. W wyniku ataku, do którego Izrael nie przyznał się otwarcie, ale również nie zaprzeczył, zginęło siedmiu członków Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, w tym dwaj generałowie odpowiedzialni za zagraniczne działania militarne Iranu. Ta strata z pewnością pogłębiła już istniejące napięcie między dwoma państwami.

Atak Iranu na Izrael coraz bardziej prawdopodobny

Pomimo agresywnych deklaracji ze strony Iranu, źródła irańskie informują, że Teheran przekazał Waszyngtonowi sygnały o niepochopnym podejściu do sytuacji. Według informacji, które przekazała agencja Reutera, Iran dąży do tego, by ewentualny odwet nie prowadził do dalszej eskalacji konfliktu. Taki ruch zdaje się być próbą zrównoważenia między wewnętrznymi oczekiwaniami a międzynarodowym parciem na unikanie większego konfliktu.

Reakcja międzynarodowa również nie pozostaje bez echa. W czwartek, przed potencjalnym atakiem, zachodni przywódcy podjęli inicjatywę kontaktów z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Iranu w celu zapobiegania dalszej eskalacji. Również portal Israel National News podał, że Stany Zjednoczone, mimo oczekiwań na atak Iranu, nie spodziewają się działań na tyle dużych, by mogły pociągnąć za sobą USA do wojny.

Zobacz też: Nalot Izraela na konsulat Iranu w Damaszku

Niestabilna sytuacja w regionie

Sytuacja w regionie pozostaje więc dynamiczna i nieprzewidywalna, z potencjalnym rozwojem wojennym, który mógłby mieć dalekosiężne konsekwencje zarówno dla Bliskiego Wschodu, jak i dla stabilności globalnej. Atak Iranu na Izrael. Wszystkie strony wydają się być świadome tej groźby, starając się równocześnie balansować między narastającymi naciskami a dążeniem do uniknięcia najgorszego scenariusza. Czy tak się stanie? To pokażą najbliższe godziny.

Czytaj też: Polacy popierają wypłatę odszkodowania za śmierć Polaka w Strefie Gazy

mn