Polacy popierają wypłatę odszkodowania za śmierć Polaka - Damiana Sobola - w Strefie Gazy (FOTO: Facebook/Wojciech Bakun)

Polacy popierają wypłatę odszkodowania za śmierć Polaka w Strefie Gazy

Podziel się ze znajomymi:


Wyniki najnowszego sondażu IBRiS dla Radia Zet, przeprowadzonego w dniach 6 i 7 kwietnia bieżącego roku, rysują wyraźny obraz opinii Polaków na temat odpowiedzialności Izraela w kontekście tragicznych wydarzeń w Strefie Gazy.

Zdecydowana większość respondentów, bo aż 84 proc., uważa, że Izrael powinien wypłacić odszkodowanie rodzinie polskiego wolontariusza organizacji World Central Kitchen, który zginął w wyniku izraelskiego ostrzału.

Sondaż objął 1068 osób, co pozwala uznać jego wyniki za reprezentatywne dla całego kraju. Tylko 6,5 proc. ankietowanych nie podziela tej opinii, a 9,7% nie potrafiło się zdecydować lub odpowiedzieć na pytanie.

Polacy popierają wypłatę odszkodowania za śmierć Polaka – Damiana Sobola. Inne jednak spojrzenie mają ludzie młodzi.

Zobacz też: Brak apteki w gdańskich dzielnicach Brętowo i Niedźwiednik

Jak oceniają wypłatę odszkodowania za śmierć Polaka ludzie młodzi?

Szczególnie interesujące mogą być wyniki wśród najmłodszych respondentów w wieku od 18 do 29 lat. W tej grupie, 45 proc. opowiedziało się za wypłaceniem odszkodowania, natomiast 41% wyraziło przeciwne zdanie. Pozostałe 14 proc. nie miało zdania na ten temat.

Radio Zet podkreśla, że wyniki sondażu mogą wpłynąć na postrzeganie stosunków międzynarodowych oraz rozwijać debatę na temat odpowiedzialności państw w konfliktach zbrojnych.

Śmierć polskiego wolontariusza

Damian Sobol był jednym z siedmiu wolontariuszy, którzy 1 kwietnia zginęli w Strefie Gazy. Konwój World Central Kitchen został ostrzelany przez wojsko Izraela.  

Wolontariusze WCK przewozili żywność, która przybyła do Strefy Gazy statkiem z Cypru. Poza Damianem Sobolem zginęli także obywatele Australii, Wielkiej Brytanii oraz USA i Kanady. Zginął także palestyński kierowca. 

Informacja wstrząsnęła Polską opinią publiczną.

Czytaj: Greta Thunberg kolejny raz trafiła za kratki

mn

Komentarze:

Comments are closed.

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.