Egzamin ósmoklasisty 2024. Informacje, daty i wymagania dla uczniów (FOTO: canva.com)

Egzamin ósmoklasisty 2024. Informacje, daty i wymagania dla uczniów

W najbliższy wtorek, 14 maja, ponad 226 tys. uczniów ósmych klas polskich szkół podstawowych rozpocznie decydujący etap swojej edukacji – trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Jest to nie tylko przełomowy moment w ich życiu edukacyjnym, ale także warunek ukończenia szkoły podstawowej.

W pierwszym dniu uczniowie zmierzą się z egzaminem z języka polskiego, a kolejne dni przyniosą wyzwania z matematyki oraz języka obcego nowożytnego – z wyborem dominującym w języku angielskim, który wybrało aż 97,7 proc. ósmoklasistów.

Inne popularne języki to niemiecki oraz rosyjski, szczególnie wśród 11,6 tysiąca uczniów, będących obywatelami Ukrainy.

Egzamin ósmoklasisty. Uproszczone wymogi w ostatnim roku

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się na podstawie specjalnych wymagań egzaminacyjnych, które zostały wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Chociaż zawężają one zakres materiału w porównaniu do standardowej podstawy programowej, to jednak w przyszłym roku szkolnym powrócimy do pełnych wymagań.

Dostosowania dla uczniów z Ukrainy

Dla uczniów z Ukrainy, egzamin będzie miał dodatkowe ułatwienia, takie jak wydłużony czas odpowiedzi na egzaminie z języka polskiego oraz dostępność tłumaczeń arkuszy egzaminacyjnych z matematyki i języków obcych. Te zmiany mają na celu pomoc w jak najlepszym wykorzystaniu ich wiedzy i umiejętności w nowym środowisku edukacyjnym.

Ważność wyników egzaminacyjnych

Egzaminy rozpoczną się punktualnie o godzinie 9:00 każdego dnia, a ich wyniki zostaną ogłoszone 3 lipca. Wyniki te mają kluczowe znaczenie, gdyż stanowią połowę punktów potrzebnych do dostania się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. Drugą połowę stanowią oceny ze świadectwa oraz inne osiągnięcia ucznia.

Konsekwencje nieuczciwości

Warto też przypomnieć o poważnych konsekwencjach nieuczciwego zachowania podczas egzaminu. Jakiekolwiek oszustwo czy zakłócanie przebiegu egzaminu może skutkować unieważnieniem wyników, co zmusi ucznia do przystąpienia do egzaminu w drugim terminie w czerwcu.

Próg niezaliczenia

Chociaż egzamin ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, warto zaznaczyć, że nie ma możliwości niezaliczenia tego egzaminu. Wszyscy uczestnicy, nawet ci z niskimi wynikami, ukończą szkołę, jednak ich wyniki mogą wpłynąć na przyszłe możliwości edukacyjne.

Czytaj też: Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2024/2025 w Gdańsku

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.