W Gdańsku od wielu lat trwa walka ze zjawiskiem nielegalnego eksponowania egzotycznych zwierząt w celach zarobkowych. Proceder ten, polegający na prezentowaniu dzikich zwierząt w miejscach publicznych, budzi liczne kontrowersje ze względu na dobrostan zwierząt oraz bezpieczeństwo publiczne.
Po długotrwałych staraniach, strażnikom miejskim w końcu udało się osiągnąć znaczący sukces – policja przeprowadziła akcję odebrania zwierząt ich właścicielowi oraz postawienia mu zarzutów.
Egzotyczne zwierzęta w miejskich atrakcyjnych lokalizacjach
Eksponowanie egzotycznych zwierząt w miejscach turystycznych jest zjawiskiem powszechnym. W Gdańsku, podobnie jak w innych miastach, właściciele tych zwierząt wykorzystują je do przyciągania uwagi turystów, oferując im zdjęcia za opłatą. Niestety, takie działania narażają zwierzęta na ogromny stres oraz spadek odporności.
Zgodnie z opinią biegłego weterynarii sądowej, udostępnianie węży bez odpowiednich zabezpieczeń sanitarnych i przeciwukąszeniowych stanowi poważne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt. Przykładowo, stresowany pyton siatkowy może zaatakować człowieka, a węże są również nosicielami wielu chorób odzwierzęcych.
Czytaj też: Komendant Straży Miejskiej w Gdyni posądzony o agitację polityczną
Wieloletnie starania strażników miejskich
Strażnicy miejscy od lat starają się ukrócić ten proceder. Już w 2019 roku funkcjonariusze z Referatu II trzykrotnie kierowali zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z artykułu 35 ust. 1a ustawy o ochronie zwierząt.
Niestety, sądy i prokuratura wielokrotnie umarzały dochodzenia, uznając, że czyn nie zawiera znamion przestępstwa lub jego społeczna szkodliwość jest znikoma. Mimo to, służby nie poddały się w walce o dobrostan zwierząt.
Kluczowe spotkanie i wypracowanie procedur
Przełomowym momentem było spotkanie, które odbyło się 3 sierpnia 2023 roku w siedzibie Straży Miejskiej w Gdańsku. Wzięli w nim udział przedstawiciele straży miejskiej, policji, Powiatowego Lekarza Weterynarii, dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz prezes fundacji zajmującej się ochroną zwierząt.
Celem spotkania było wypracowanie skutecznych zasad i procedur współpracy, mających na celu eliminację pokazów z udziałem zwierząt z przestrzeni miejskiej.
Zobacz także: Słupsk. Nie żyje policjant ranny w niedzielnym wypadku
Skuteczna akcja policji
Długotrwałe wysiłki strażników miejskich przyniosły w końcu efekt. 2 lipca 2024 roku, na podstawie postanowienia prokuratury, policja przeprowadziła akcję odebrania zwierząt. Zatrzymano 35-letniego mieszkańca Gdańska, zabezpieczono 5 węży, 3 ptaki drapieżne oraz 5 królików, które miały służyć jako pokarm dla gadów.
W akcji wzięli udział policjanci, strażnicy miejscy, inspektorzy weterynarii, biegły sądowy z zakresu weterynarii, eksperci od egzotycznych zwierząt oraz pracownicy schroniska. Wszystkie zwierzęta zostały bezpiecznie przetransportowane do ustalonych wcześniej miejsc.
Egotyczne zwierzęta i konsekwencje prawne
Za przestępstwo znęcania się nad zwierzętami właścicielowi grozi kara do 3 lat więzienia. Straż Miejska, mimo braku uprawnień do sankcjonowania przepisów ustawy o ochronie zwierząt, konsekwentnie kierowała zawiadomienia o nieprawidłowościach do odpowiednich służb.
W 2023 roku skierowano pięć takich pism, a w ciągu ostatniego półtora roku wysłano również trzy pisma do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie naruszania decyzji o utrzymaniu zwierząt.
Zatrzymanie 35-letniego mieszkańca Gdańska i odebranie mu egzotycznych zwierząt to ważny krok w walce o dobrostan zwierząt i przestrzeganie prawa. Dzięki determinacji strażników miejskich oraz współpracy z policją i innymi instytucjami, udało się wyeliminować jedno z ogniw procederu eksponowania egzotycznych zwierząt w przestrzeni publicznej. To wydarzenie jest przykładem skutecznego działania na rzecz ochrony zwierząt i zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.
Czytaj też: Jedziesz do Warszawy? Wszystko o Strefie Czystego Transportu
mn