Egzotyczne zwierzęta odebrane w Gdańsku. Policja zatrzymała właściciela (FOTO: SM Gdańsk)

Egzotyczne zwierzęta odebrane w Gdańsku. Policja zatrzymała właściciela

W Gdańsku od wielu lat trwa walka ze zjawiskiem nielegalnego eksponowania egzotycznych zwierząt w celach zarobkowych. Proceder ten, polegający na prezentowaniu dzikich zwierząt w miejscach publicznych, budzi liczne kontrowersje ze względu na dobrostan zwierząt oraz bezpieczeństwo publiczne.

Po długotrwałych staraniach, strażnikom miejskim w końcu udało się osiągnąć znaczący sukces – policja przeprowadziła akcję odebrania zwierząt ich właścicielowi oraz postawienia mu zarzutów.

Egzotyczne zwierzęta w miejskich atrakcyjnych lokalizacjach

Eksponowanie egzotycznych zwierząt w miejscach turystycznych jest zjawiskiem powszechnym. W Gdańsku, podobnie jak w innych miastach, właściciele tych zwierząt wykorzystują je do przyciągania uwagi turystów, oferując im zdjęcia za opłatą. Niestety, takie działania narażają zwierzęta na ogromny stres oraz spadek odporności.

Zgodnie z opinią biegłego weterynarii sądowej, udostępnianie węży bez odpowiednich zabezpieczeń sanitarnych i przeciwukąszeniowych stanowi poważne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt. Przykładowo, stresowany pyton siatkowy może zaatakować człowieka, a węże są również nosicielami wielu chorób odzwierzęcych.

Egzotyczne zwierzęta odebrane w Gdańsku. Policja zatrzymała właściciela (FOTO: Straż Miejska w Gdańsku)
Egzotyczne zwierzęta odebrane w Gdańsku. Policja zatrzymała właściciela (FOTO: Straż Miejska w Gdańsku)

Czytaj też: Komendant Straży Miejskiej w Gdyni posądzony o agitację polityczną

Wieloletnie starania strażników miejskich

Strażnicy miejscy od lat starają się ukrócić ten proceder. Już w 2019 roku funkcjonariusze z Referatu II trzykrotnie kierowali zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z artykułu 35 ust. 1a ustawy o ochronie zwierząt.

Niestety, sądy i prokuratura wielokrotnie umarzały dochodzenia, uznając, że czyn nie zawiera znamion przestępstwa lub jego społeczna szkodliwość jest znikoma. Mimo to, służby nie poddały się w walce o dobrostan zwierząt.

Kluczowe spotkanie i wypracowanie procedur

Przełomowym momentem było spotkanie, które odbyło się 3 sierpnia 2023 roku w siedzibie Straży Miejskiej w Gdańsku. Wzięli w nim udział przedstawiciele straży miejskiej, policji, Powiatowego Lekarza Weterynarii, dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz prezes fundacji zajmującej się ochroną zwierząt.

Celem spotkania było wypracowanie skutecznych zasad i procedur współpracy, mających na celu eliminację pokazów z udziałem zwierząt z przestrzeni miejskiej.

Egzotyczne zwierzęta odebrane w Gdańsku. Policja zatrzymała właściciela (FOTO: Straż Miejska w Gdańsku)
Egzotyczne zwierzęta odebrane w Gdańsku. Policja zatrzymała właściciela (FOTO: Straż Miejska w Gdańsku)

Zobacz także: Słupsk. Nie żyje policjant ranny w niedzielnym wypadku

Skuteczna akcja policji

Długotrwałe wysiłki strażników miejskich przyniosły w końcu efekt. 2 lipca 2024 roku, na podstawie postanowienia prokuratury, policja przeprowadziła akcję odebrania zwierząt. Zatrzymano 35-letniego mieszkańca Gdańska, zabezpieczono 5 węży, 3 ptaki drapieżne oraz 5 królików, które miały służyć jako pokarm dla gadów.

W akcji wzięli udział policjanci, strażnicy miejscy, inspektorzy weterynarii, biegły sądowy z zakresu weterynarii, eksperci od egzotycznych zwierząt oraz pracownicy schroniska. Wszystkie zwierzęta zostały bezpiecznie przetransportowane do ustalonych wcześniej miejsc.

Egzotyczne zwierzęta odebrane w Gdańsku. Policja zatrzymała właściciela (FOTO: Straż Miejska w Gdańsku)
Egzotyczne zwierzęta odebrane w Gdańsku. Policja zatrzymała właściciela (FOTO: Straż Miejska w Gdańsku)

Egotyczne zwierzęta i konsekwencje prawne

Za przestępstwo znęcania się nad zwierzętami właścicielowi grozi kara do 3 lat więzienia. Straż Miejska, mimo braku uprawnień do sankcjonowania przepisów ustawy o ochronie zwierząt, konsekwentnie kierowała zawiadomienia o nieprawidłowościach do odpowiednich służb.

W 2023 roku skierowano pięć takich pism, a w ciągu ostatniego półtora roku wysłano również trzy pisma do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie naruszania decyzji o utrzymaniu zwierząt.

Zatrzymanie 35-letniego mieszkańca Gdańska i odebranie mu egzotycznych zwierząt to ważny krok w walce o dobrostan zwierząt i przestrzeganie prawa. Dzięki determinacji strażników miejskich oraz współpracy z policją i innymi instytucjami, udało się wyeliminować jedno z ogniw procederu eksponowania egzotycznych zwierząt w przestrzeni publicznej. To wydarzenie jest przykładem skutecznego działania na rzecz ochrony zwierząt i zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

Czytaj też: Jedziesz do Warszawy? Wszystko o Strefie Czystego Transportu

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.