Fentanyl w Polsce. Minimalna ilość, maksymalne zagrożenie (canva.com)

Fentanyl w Polsce. Minimalna ilość, maksymalne zagrożenie

Fentanyl, niezwykle silny opioid syntetyczny, staje się coraz większym wyzwaniem dla organów ścigania na całym świecie. Choć w Polsce jego obecność wciąż jest marginalna, zagrożenie związane z tą substancją nie może być bagatelizowane. Od stycznia 2022 roku do połowy kwietnia 2024 roku, policja zabezpieczyła 252,2 grama fentanylu i jego pochodnych – ilość niewielką w porównaniu do około 21 ton innych środków odurzających przechwyconych przez funkcjonariuszy w ubiegłym roku.

W Polsce najczęściej dochodzi do nielegalnego obrotu fentanylem za pomocą fałszywych recept lub kradzieży leków zawierających tę substancję. Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji wskazuje, że proszek lub tabletki mogą również pochodzić z przemytu. Mimo że w kraju nie odnotowano przypadków wytwarzania fentanylu ani konfiskaty substancji potrzebnych do jego produkcji, zagrożenie związane z nielegalnym obrotem pozostaje realne.

Fentanyl. Skala problemów i działania Policji

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy polska policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, identyfikując 22 podejrzanych. Mimo że przypadki zabezpieczenia fentanylu oraz liczba prowadzonych spraw stanowią marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce, problemu nie można lekceważyć. Dla porównania, w samym 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań związanych z narkotykami.

Czytaj też: Atak nożownika udaremniony podczas Marszu Milczenia w Warszawie

Fentanyl: mała ilość, wielkie ryzyko

Choć ilość fentanylu zabezpieczona w Polsce jest stosunkowo niewielka, substancja ta ma ogromny potencjał do wywoływania szkód. Fentanyl jest około 50-100 razy silniejszy od morfiny, co sprawia, że nawet minimalne ilości mogą prowadzić do przedawkowania i śmierci. W wielu krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, kryzys opioidowy napędzany przez fentanyl osiągnął poziom epidemii, powodując tysiące zgonów rocznie.

Edukacja i prewencja

Kluczowym elementem walki z zagrożeniem ze strony fentanylu jest edukacja społeczeństwa. Podnoszenie świadomości na temat ryzyka związanego z używaniem nielegalnych substancji, a także promowanie bezpiecznych praktyk wśród pracowników służby zdrowia, może znacząco przyczynić się do zmniejszenia liczby przypadków nielegalnego obrotu fentanylem.

Czytaj też: Sensacyjny przełom w sprawie Iwony Wieczorek! Jest nowy trop

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!