Karnowski i Pobłocki muszą przeprosić i zapłacić 2,5 tys. zł na cel charytatywny (FOTO: Facebook/Ryszard Świlski)

Karnowski i Pobłocki muszą przeprosić i zapłacić 2,5 tys. zł na cel charytatywny

Sąd Apelacyjny w Gdańsku, na posiedzeniu niejawnym, odrzucił zażalenie zgłoszone przez pełnomocników Jacka Karnowskiego, Mirosława Pobłockiego i Komitetu Wyborczego Porozumienie na Plus (PnP). Sprawa dotyczyła zarzutów zniesławienia wystosowanych przez kandydata Łukasza Brządkowskiego podczas ostatniej kampanii wyborczej.

Jak podaje portal tcz.pl 20 kwietnia, w czasie tzw. „ciszy wyborczej” Łukasz Brządkowski wygrał proces wyborczy z posłem Jackiem Karnowskim, prezydentem Mirosławem Pobłockim i Komitetem Wyborczym Porozumienie na Plus. Spór dotyczył nazywania Łukasza Brządkowkiego „kandydatem niedemokratycznym” w jednym z przedwyborczych spotów emitowanych w mediach społecznościowych urzędującego włodarza. Pełnomocnik Brządkowskiego wnosił m. in. o przeprosiny oraz wpłatę kwoty 10 tys. na rzecz organizacji dobroczynnej.

Karnowski i Pobłocki muszą wpłacić środki na cel społeczny

Prezydent Pobłocki i Komitet PnP zostali zobowiązani do usunięcia materiałów wyborczych zawierających to określenie. Dodatkowo strona pozwana została zobowiązana do wpłaty pieniędzy 2,5 tys. zł na cel społeczny – fundację leczenia uzależnień.

Po wydaniu wyroku, zarówno Mirosław Pobłocki, jak i Komitet Porozumienie na Plus, wydali publiczne oświadczenia przeprosinowe. Na fanpage’u opublikowano: „Mirosław Pobłocki oraz Komitet Porozumienie na Plus przepraszają pana Łukasza Brządkowskiego za rozpowszechnianie nieprawdziwych i zniesławiających informacji, iż jest on kandydatem niedemokratycznym. Odcinamy się od tego twierdzenia. Pan Łukasz Brządkowski jest kandydatem demokratycznym”.

Sprawa ta stanowi przestrogę dla polityków i ich sztabów wyborczych, by podczas kampanii wyborczych przestrzegać zasad etycznych i prawnych. Niestosowne komentarze i nieprawdziwe oskarżenia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, które zdecydowanie wpływają na obraz publiczny danej osoby lub partii.

Nadmieńmy, że Łukasz Brządkowski został wybrany na prezydenta Tczewa w ostatnich wyborach.

Czytaj też: Zwolennicy PO z lewaków robią marionetki PiS-u

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.