Jack Teixeira, amerykański gwardzista (FOTO: Twitter.com)

Kim jest Jack Teixeira? Priorytetowy poszukiwany w USA

FBI aresztowało członka Gwardii Narodowej, który jest podejrzewany o kierowanie grupy internetowej odpowiedzialnej za serię wycieków dokumentów wojskowych Stanów Zjednoczonych. To zaledwie 21-letni Jack Teixeira.

Jak podaje prokurator Departament Sprawiedliwości aresztował Jacka Teixeirę pod zarzutem ujawnienia i rozpowszechniania informacji dotyczących obrony. Młody mężczyzna jest członkiem Gwardii Narodowej Sił Powietrznych.

W wyniku jego szkodliwej działalności do sieci trafiło kilkaset tajnych dokumentów Pentagonu. Poruszano w nich wrażliwe kwestie związane z wojną na Ukrainie. Co, ważne Pentagon uznał, że wyciek był umyślnym przestępstwem.

Jack Teixeira był gwardzistą

W Stanach Zjednoczonych istnieją dwie organizacje, które noszą nazwę „Gwardia Narodowa” (National Guard) i działają pod nadzorem Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Są to oddziały wojskowe stanowiące rezerwę dla armii regularnej, a ich głównym zadaniem jest obrona kraju i udzielanie pomocy w przypadku klęsk żywiołowych oraz innych sytuacji kryzysowych.

Gwardia Narodowa składa się z oddziałów piechoty, artylerii, kawalerii, inżynieryjnych, lotniczych i innych. Każdy stan ma swoją własną jednostkę Gwardii Narodowej, którą kontroluje gubernator. W przypadku wojny lub krajowego zagrożenia stanowią siłę rezerwową armii regularnej i podlegają dowództwu Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Funkcjonariusze FBI zatrzymali 21-latka bez żadnych dodatkowych incydentów. Ma on zostać doprowadzony przed sąd w Massachusetts. Mówi się, że 21-letni Jack Teixeira nadzorował prywatną grupę internetową, zawierającą około 25 aktywnych członków, w której udostępniano bardzo wrażliwe dokumenty.

Wyciek był bardzo poważny

Pentagon szukał źródła przecieków, z którego ujawniono potencjalnie niebezpieczne setki stron wywiadu na temat rosyjskich działań na Ukrainie i ich szpiegowania przez sojuszników USA.

Sekretarz prasowy Pentagonu, generał brygady sił powietrznych Pat Ryder, zwracając się w czwartek do dziennikarzy, powiedział, że przecieki są traktowane „bardzo poważnie”.

Pentagon pełni kluczową rolę w zarządzaniu polityką obrony USA i stanowi główną siedzibę Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. W tym miejscu podejmowane są decyzje dotyczące różnych działań wojskowych, w tym operacji wojennych, a także zarządzane są wszelkie aspekty związane z przygotowaniem i szkoleniem wojskowym.

Zobacz też: Myśliwce F-35 nad Polską. Kiedy wejdą do służby?