Sąd rozwiązał spór z aktywistami znad wschodniej granicy. (FOTO: Straż Graniczna)

Sąd rozprawił się z aktywistami znad wschodniej granicy. Wygrana Straży Granicznej

Podziel się ze znajomymi:

Sąd Rejonowy w Sokółce umorzył cztery postępowania w sprawie z aktywistami znad wschodniej granicy. Chodzi o zażalenia na zatrzymania. Okazało się, że czynności prowadzone przez funkcjonariuszy SG dotyczyły legitymowania, a ich przedłużanie się było spowodowane niewłaściwym zachowaniem aktywistów.

Sprawa dotyczyła zdarzenia, które miało miejsce 9 lutego br. Funkcjonariusze z Centrum Nadzoru bariery elektronicznej, na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Szudziałowie, zauważyli na monitoringu 4 osoby wchodzące na pas drogi granicznej i przerzucające jakieś przedmioty przez barierę. Niezwłocznie podjęto czynności w celu ujawnienia i ustalenia osób, które dopuściły się czynu zabronionego. Chwilę po tym zdarzeniu, na drodze z Jurowlan w kierunku Krynek niedaleko granicy, funkcjonariusze SG zauważyli 4 osoby. Zgodnie z obowiązującymi przepisami i według ściśle określonej formuły przystąpiono do ich legitymowania.

Czytaj też: Stan kryzysowy na południu Włoch. Powód? W święta przybyło tysiące imigrantów

Mimo, że czynności realizowali umundurowani funkcjonariusze, którzy podróżowali oznakowanymi pojazdami, a osoby zostały poinformowane przez kogo i w jakim celu są legitymowane, odmówiły podania swoich danych i utrudniały wykonywanie czynności. Na miejsce wezwano patrol Policji. Policję wezwali również aktywiści. Od momentu rozpoczęcia czynności o godz. 23.00 do czasu przybycia patrolu Policji minęła 1 godzina i 20 minut. Po wylegitymowaniu osób przez Policjantów czynności zakończono.

Każdy z aktywistów złożył do sądu zażalenie na zatrzymanie wraz z wnioskiem o uznanie zatrzymania i legitymowania za nielegalne, bezzasadne i nieprawidłowe. Straż Graniczna podtrzymywała stanowisko, że były to prawidłowe czynności legitymowania, a fakt, że przedłużyły się był związany z postawą aktywistów oraz czasem dojazdu na miejsce funkcjonariuszy Policji.

Sąd rozwiązał spór z aktywistami znad wschodniej granicy. (FOTO: Straż Graniczna)
Sąd rozwiązał spór z aktywistami znad wschodniej granicy. (FOTO: Straż Graniczna)

Sąd nie miał wątpliwości co zrobić z aktywistami znad wschodniej granicy

31 marca i 6 kwietnia 2023 r. Sąd Rejonowy w Sokółce nie miał żadnych wątpliwości i wydał postanowienia o umorzeniu wszystkich czterech postępowań. Sąd podkreślił, że czynności wykonywane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dotyczyły legitymowania, a powodem przedłużających się czynności była odmowa podania swoich danych osobowych przez osoby poddane kontroli.

W stosunku do czterech osób funkcjonariusze z Placówki SG w Kuźnicy prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie naruszenia przepisów porządkowych (wejście na pas drogi granicznej) oraz nieudzielenia organowi uprawnionemu z mocy ustawy do legitymowania dokumentów potwierdzających tożsamość. Postępowanie jest w toku. Zostanie zakończone wniesieniem do Sądu Rejonowego w Sokółce wniosku o ukaranie. Wobec sprawców wykroczenia sąd może orzec karę ograniczenia wolności lub karę grzywny.   

Zobacz również: Myśliwce F-35 nad Polską. Kiedy wejdą do służby?

Jakie jest Twoje wrażenie?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0