Kochamy latać. Rośnie liczba pasażerów linii lotniczych (FOTO: canv.com)

Kochamy latać. Rośnie liczba pasażerów linii lotniczych

Według najnowszego raportu Allianz Research, konsumenci na całym świecie nie przestają wydawać pieniędzy na bilety lotnicze, pomimo rosnących cen. Prognozy wskazują, że liczba pasażerów linii lotniczych wzrośnie w tym roku o 10,4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając najwyższy poziom w historii.

Raport Allianz Research podkreśla, że podróże stały się jednym z niewielu obszarów, na które konsumenci wciąż chętnie wydają swoje pieniądze. W przeciwieństwie do wcześniejszych recesji, obecna inflacja i spowolnienie gospodarcze nie zniechęciły ludzi do turystyki.

Popyt na usługi hotelarskie i transportowe wzrasta we wszystkich regionach, mimo że ceny biletów lotniczych i przychody na dostępny pokój (RevPAR) pozostają wysokie. To prowadzi do umiarkowanej inflacji cen usług po obu stronach Atlantyku.

Azja i Pacyfik na czele wzrostu

Zgodnie z prognozami, największy wzrost liczby pasażerów w 2024 roku odnotuje rejon Azji i Pacyfiku, gdzie liczba lotów wzrośnie o 17,2 proc. rok do roku. Ameryka Północna również odnotuje znaczący wzrost, sięgający 9,2 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Te dane sugerują, że globalny ruch lotniczy nie tylko powrócił do poziomów sprzed pandemii, ale również je przekroczył.

Zobacz także: Ekstremalne turbulencje podczas lotu Singapore Airlines

Turystyka międzynarodowa na wysokim poziomie

W raporcie zwrócono uwagę, że globalny PKB w 2023 roku wzrósł o 3,2 proc., a liczba osób podróżujących za granicę wzrosła o 33 proc. rok do roku, osiągając 1,3 miliarda. Światowa Organizacja Turystyki (UN Tourism) podała, że w pierwszym kwartale 2024 roku liczba międzynarodowych podróżnych wyniosła ponad 285 milionów, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu do pierwszego kwartału 2023 roku i prawie powrót do poziomu sprzed pandemii.

Podróże jako podstawowy wydatek

Autorzy raportu Allianz Research wskazują, że podróże coraz częściej traktowane są jako podstawowy wydatek w budżetach domowych. Konsumenci są skłonni płacić wyższe ceny za bilety lotnicze, niezrażeni nawet niedawnymi incydentami związanymi z bezpieczeństwem. Trendy takie jak praca z domu i ruch „flight-shame” nie zmniejszyły popytu na podróże. Co więcej, podróże krajowe szybciej powróciły do poziomów sprzed pandemii niż podróże międzynarodowe.

Zobacz też: Rosjanie planują rozbudowę lotniska w Obwodzie Królewieckim

Wysokie ceny biletów lotniczych

Analitycy prognozują, że ceny biletów lotniczych pozostaną wysokie z powodu niskiej podaży samolotów, która rozpoczęła się podczas pandemii. Wysoki popyt i ograniczenia przepustowości sprawią, że sezon wakacyjny 2024 roku będzie droższy niż zwykle. Konsumenci na półkuli północnej nadal intensywnie podróżują, co przynosi korzyści wszystkim branżom związanym z turystyką, od hoteli i restauracji po transport, rekreację i usługi konsumenckie.

Raport Allianz Research pokazuje, że liczba lotów w 2024 roku osiągnie rekordowy poziom, co jest dowodem na to, że konsumenci mimo trudnych warunków ekonomicznych wciąż chętnie inwestują w podróże.

Czytaj też: Loty z Gdańska do Dubaju. Nowa oferta od Coral Travel

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!