Rosjanie planują rozbudowę lotniska w Obwodzie Królewieckim (FOTO: kaliangrad.ru)

Rosjanie planują rozbudowę lotniska w Obwodzie Królewieckim

Wstępny koszt kompleksowej rewitalizacji lotniska „Chrabrowo” w Obwodzie Królewieckim wyniesie 13–13,5 miliarda rubli, jak informuje „Interfax”, powołując się na dyrektora generalnego lotniska, Aleksandra Korytnego.

Kompleksowa rewitalizacja lotniska „Chrabrowo” obejmuje dwa kluczowe projekty. Pierwszy to wydłużenie głównej drogi kołowania (MDR), a drugi to rozszerzenie powierzchni terminala pasażerskiego, aby pomieścić większą liczbę pasażerów.

Mamy nadzieję, że projekty te będą realizowane równocześnie i zakończymy je jednocześnie. Wszystko to pozwoli nam obsługiwać do siedmiu milionów pasażerów rocznie – powiedział Korytny.

Projekt techniczny i finansowanie

Według Korytnego, dokumentacja techniczna dotycząca budowy drogi kołowania jest gotowa i oczekuje na zatwierdzenie. Koszt projektu szacowany jest na 5,5 miliarda rubli. Budowa będzie prowadzona w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego: 60% finansowania zapewni budżet federalny, a pozostałą część pokryje holding „Novaport”. Planuje się wydłużenie drogi kołowania w „Chrabrowo” o dwa kilometry. Na początku roku Ministerstwo Transportu Rosji obiecało znaleźć 5,5 miliarda rubli na realizację tego projektu.

Rozszerzenie terminala pasażerskiego w Obwodzie Królewieckim

Rozbudowa terminala pasażerskiego będzie finansowana wyłącznie przez prywatnego inwestora, firmę „Novaport”. Koszt tego projektu szacowany jest na 7,5–8 miliarda rubli. „To skomplikowany projekt, czasem łatwiej jest zbudować nowy budynek niż dołączyć do istniejącego, zachowując wszystkie rozwiązania architektoniczne i wewnętrzne komunikacje,” – wyjaśnił Korytny.

Prace przygotowawcze i rozbudowa

Obecnie trwają prace przygotowawcze do rozbudowy budynku. „Novaport” planuje rozpocząć rozbudowę terminala pasażerskiego w 2025 roku. Budynek zostanie rozbudowany o dwupiętrową dobudówkę o powierzchni dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych.

Historia rewitalizacji lotniska „Chrabrowo”

Lotnisko „Chrabrowo” zostało ponownie otwarte po rewitalizacji w kwietniu 2018 roku. W ramach projektu zbudowano nową drogę startową o długości 3350 metrów, która jest w stanie obsłużyć niemal wszystkie typy samolotów.

Zobacz też: Rząd Tuska a przyszłość CPK. Decyzje na horyzoncie

Interfax/mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!