Kuriozum! Miniaturowa wystawa rotm. Pileckiego w Muzeum IIWŚ (FOTO: Karol Nawrocki/X)

Kuriozum! Miniaturowa wystawa rotm. Pileckiego w Muzeum IIWŚ

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ponownie wzbudziło kontrowersje wśród zwiedzających i historyków. W przestrzeni wystawowej o powierzchni 5 tysięcy metrów kwadratowych, poświęconej tragicznym i heroicznych wydarzeniom wojennym, znalazła się miniaturowa wystawa poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

Karol Nawrocki, szef Instytutu Pamięci Narodowej, skomentował na platformie X obecną sytuację:

„Rotmistrz Witold Pilecki w Muzeum II Wojny Światowej – jest obecny.”

Jednakże jego sarkastyczny komentarz wskazuje na rozczarowanie formą, w jakiej Pilecki został upamiętniony. Funkcjonuje tam… miniaturowa wystawa.

Doktor Marek Szymaniak, zaintrygowany sposobem przedstawienia postaci Pileckiego, postanowił osobiście zbadać sprawę. Aby dostrzec wizerunek rotmistrza w ogromnej przestrzeni wystawowej, musiał użyć lupy.

Historia w miniaturze

W miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się obszerna opowieść o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, obecnie znajduje się hydrant. Ten zastępczy element wystawy wywołał mieszane uczucia – od śmiechu po oburzenie. Pilecki, jeden z największych bohaterów polskiego ruchu oporu, zasłynął przede wszystkim jako dobrowolny więzień Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu i dokumentował okrucieństwa niemieckich nazistów.

Znaczenie Rotmistrza Pileckiego

Pilecki jest symbolem niezłomności i odwagi w obliczu największego zła. Jego misja w Auschwitz, a późniejsze losy, w tym tortury i egzekucja przez władze komunistyczne, uczyniły go postacią o ogromnym znaczeniu dla polskiej historii.

Przypomnijmy…

Ostatnie wydarzenia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wywołały burzę kontrowersji i niezadowolenia wśród Polaków, którzy cenią prawdę historyczną i pamięć o narodowych bohaterach. Przeciwnicy wywiesili plakaty z logo muzeum w godle III Rzeszy. Mocny protest ma pokazać dokąd zmierza polityka władz muzeum.

Zmiany w ekspozycji głównej muzeum, polegające na usunięciu postaci takich jak rotmistrz Witold Pilecki, święty Maksymilian Kolbe oraz rodzina Ulmów, spotkały się z ostrą krytyką. Te postacie symbolizują heroizm i poświęcenie, które są fundamentem historii Polski i wartości. Ich brak na wystawie jest postrzegany jako wyrok na zapomnienie dla tych, którzy oddali swoje życie za wolność i godność innych.

Czytaj też: Boni, Holland, Engelking popierają działania prof. Wnuka w MIIWŚ

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.