Minister Buczyńska zapowiada transparentność w NIW (FOT. KPRM)

Minister Buczyńska zapowiada transparentność w NIW

W czwartek, w Sejmie, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszka Buczyńska, przekazała informacje dotyczące konieczności przeprowadzenia kontroli w Narodowym Instytucie Wolności, której zakończenie jest już bliskie.

Zadeklarowała również, że organizacje pozarządowe mogą spodziewać się wkrótce odblokowania funduszy przeznaczonych na ich działalność. Odpowiadając na zapytanie posła Piotra Glińskiego z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) o zawieszenie wsparcia na rok 2024 na kwotę niemal 250 milionów złotych, Buczyńska podkreśliła, że dokładnie zapoznała się z dotychczas realizowanymi projektami.

Minister poinformowała, że w odpowiedzi na liczne niepokojące sygnały dotyczące dystrybucji środków przez Narodowy Instytut Wolności, podjęto decyzję o przeprowadzeniu kontroli konkursowych procedur przyznawania funduszy organizacjom pozarządowym. W trakcie trwającej kontroli w NIW zidentyfikowano już szereg nieprawidłowości za czasów jej poprzednika, w tym problemy związane z organizacją gali wolontariatu w TVP.

Minister Buczyńska: dojdzie do odblokowania środków

Minister Buczyńska zapewniła, że już niebawem dojdzie do odblokowania środków finansowych, co ma zapewnić finansowanie ważnych działań sektora organizacji pozarządowych.

Zobowiązała się także do zapewnienia, że proces finansowania będzie prowadzony w sposób otwarty i transparentny, aby zagwarantować, że wszystkie aplikacje będą oceniane przez niezależnych ekspertów, w oparciu o klarowne i uczciwe procedury. Minister zdecydowanie stwierdziła, że nie dopuści do powtórzenia się praktyk z przeszłości, które doprowadziły do podziałów w sektorze organizacji pozarządowych, a także zapewniła, że w dystrybucji środków nie będzie miejsca na polityczne uprzedzenia.

Czytaj też: Inwestycje w Gdańsku. Czy doraźne rozwiązania udrożnią miasto?

Czym jest NIW?

Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO) jest polską instytucją państwową, której głównym zadaniem jest wsparcie i promowanie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także inicjatyw obywatelskich i wolontariatu w Polsce. Instytut został utworzony w wyniku przekształcenia Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, działającego od 2005 roku. Oficjalne rozpoczęcie działalności NIW-CRSO miało miejsce w 2018 roku.

Źródło: PAP