Skrzyżowanie na Stogach - ulice: Sienna, Stryjewskiego (FOTO: wbijamszpile.pl)

Skrzyżowanie na Stogach w ruinie. Czas na radykalne działania

O podjęcie tego tematu poprosił mnie jeden z mieszkańców Stogów w Gdańsku. Otóż właśnie na Stogach, a dokładnie na skrzyżowaniu ulicy Siennej z Stryjewskiego jest miejscem intensywnych uszkodzeń nawierzchni. Przyczyną problemu są autobusy i ciężarówki, w tym ciągniki siodłowe z kontenerami, które regularnie przejeżdżają przez to miejsce, niszcząc wyniesione skrzyżowanie.

Wspomniane pojazdy wjeżdżają na skrzyżowanie, co prowadzi do pęknięć płyt betonowych. Całość wygląda coraz gorzej. To jedyna droga w kierunku centrum dla ciężarówek, ponieważ firma przyjmująca te pojazdy znajduje się przy drodze jednokierunkowej. 

Miasto nie kwapi się na razie do naprawy tego miejsca, choć przypuszczam że wiedzą o problemie. Przypomnę, że wyniesione skrzyżowanie powstało w ramach kosztownej inwestycji w dzielnicy – przebudowy trasy tramwajowej. Na ten cel wydano ponad 110 mln zł, z czego ponad 46 mln zł to dofinansowanie unijne, pozostałe środki pochodzą z budżetu Miasta Gdańska.

Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że spękania znajdują się w miejscu gdzie chodzą piesi. Za chwilę zaczną potykać się o wypadające skruszone elementy. Trzeba dmuchać na zimne.

  • Skrzyżowanie na Stogach - ulice: Sienna, Stryjewskiego (FOTO: wbijamszpile.pl)
  • Skrzyżowanie na Stogach - ulice: Sienna, Stryjewskiego (FOTO: wbijamszpile.pl)
  • Skrzyżowanie na Stogach - ulice: Sienna, Stryjewskiego (FOTO: wbijamszpile.pl)

Czytaj też: Minister Buczyńska zapowiada transparentność w NIW

Trzy pomysły na skrzyżowanie na Stogach

Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, trzeba tu urzędnikom wskazać trzy niezależne od siebie rozwiązania, które mogłyby przyczynić się do poprawy stanu infrastruktury.

Pierwsza propozycja zakłada kompleksową przebudowę skrzyżowania, tak aby zniwelować je do jednego poziomu. Takie rozwiązanie eliminowałoby konieczność wjeżdżania pojazdów ciężkich na wyniesioną część, co zdecydowanie zmniejszyłoby ryzyko uszkodzeń.

Druga propozycja sugeruje zmianę organizacji ruchu na ulicy Siennej na ruch dwukierunkowy. Pozwoliłoby to na rozłożenie ruchu ciężarowego na więcej arterii i uniknięcie koncentracji ciężkich pojazdów na opisywanym skrzyżowaniu.

Trzecie rozwiązanie zakłada zaplanowanie i zarezerwowanie stałych środków w budżecie miasta na regularne naprawy i konserwację skrzyżowania, w tym wymianę kostki. Ktoś powie, że to głupi pomysł, ale też go należy wskazać, jako jeden z mimo wszystko skutecznych. To by zapewniło ciągłość interwencji naprawczych i utrzymanie skrzyżowania w dobrym stanie na przestrzeni lat.

Podkreślam znaczenie zaangażowania miasta w poprawę infrastruktury na Stogach. Poprzez odpowiednie działania i wsłuchanie się w głos mieszkańców, możemy wspólnie pracować nad trwałym rozwiązaniem, które przyniesie korzyści dla wszystkich użytkowników tej przestrzeni. Z tego powodu zachęcam do oddania głosu w ankiecie.

Które z poniższych działań uważasz za najbardziej skuteczne w rozwiązaniu problemu zniszczonego skrzyżowania na Stogach?

Oczywiście, jeśli masz inne propozycje, możesz o tym napisać w komentarzu.

Maciej Naskręt

Zauważyłeś coś niezwykłego, co zasługuje na większą uwagę? A może masz na sercu temat, który według ciebie powinienem poruszyć? Napisz do mnie.