Moment wybuchu statku kosmicznego SpaceX (FOTO: twitter.com/elonmusk)

Zobacz moment wybuchu statku kosmicznego Starship

Statek kosmiczny Starship, który należy do firmy SpaceX wybuchł w powietrzu. Odbywał on swój pierwszy pełen lot testowy na orbitę okołoziemską. Moment wybuchu statku kosmicznego obserwowały miliony ludzi. Eksplozja statku miała miejsce po ok. 4 minutach od startu, w momencie gdy statkowi nie udało się odłączyć od wynoszącej go rakiety Super Heavy.

Start i moment wybuchu statku kosmicznego Starship

Moment wybuchu statku kosmicznego. „Emocje są gwarantowane”

– To jest pierwszy lot testowy. Jego celem było zebranie danych, stąd w tym momencie oczyszczamy płytę startową i przygotowujemy się, by zrobić to jeszcze raz – mówił prowadzący transmisję inżynier startu SpaceX. – Nigdy nie wiadomo, co się zdarzy. Emocje są gwarantowane – dodał.

Co najważniejsze Starship został wyniesiony przez rakietę Super Heavy. Start statku odbywał z kosmodromu SpaceX w Boca Chica w Teksasie o godzinie 8.33 czasu lokalnego. W Polsce była wtedy godz. 15:33.

Po odłączeniu od rakiety statek kosmiczny miał za pomocą własnego napędu odbyć ok. 90-minutową podróż dookoła Ziemi. Kiedy jednak nadszedł czas na odłączenie obu części rakiety, zaczął się kręcić, po czym eksplodował na wysokości 35 km nad Ziemią.

Czytaj także: Wicepremier Jacek Sasin powołał spółkę PGE-PAK Energia Jądrowa

Co to jest Starship, SpaceX i Super Heavy?

Starship to rakieta kosmiczna, która jest obecnie rozwijana i testowana przez prywatną firmę kosmiczną SpaceX założoną przez Elona Muska. Starship ma służyć jako wielokrotnego użytku system transportu kosmicznego dla ludzi i ładunków, a także być podstawą dla przyszłych misji na Marsa i innych planet.

Starship składa się z dwóch części: pierwszej, zwaną Super Heavy, która ma służyć do wynoszenia Starshipa na orbitę, oraz drugiej, Starshipa, który będzie odpowiadał za transport ludzi i ładunków. Starship ma mieć wysokość około 50 metrów i być w stanie przetransportować nawet 100 osób oraz duże ilości zaopatrzenia na Marsa.

Starship będzie zasilany przez potężne silniki rakietowe zasilane paliwem płynnym, co umożliwi mu osiąganie wysokich prędkości i pokonywanie znacznych odległości w kosmosie. SpaceX już przeprowadziło wiele testów prototypów Starshipa, a firma planuje wykorzystać rakietę do przyszłych misji kosmicznych, w tym do badań Marsa i księżyców Jowisza.

mn