System SKY CTRL (FOTO: Mariusz Błaszczak/Twitter)

System SKY CTRL już na wyposażeniu polskiego wojska

Antydronowy system polskiej produkcji pn. SKY CTRL już znajduje się w wyposażeniu Wojska Polskiego. System SKY CTRL będzie chronił przestrzeń i niszczył nieautoryzowane drony.

O sprawie informuje we wpisie na Twitterze szef Ministerstwa Obrony Narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak.

„Sysem SKY CTRL Jest przystosowany do działania z wielowarstwowym systemem obrony przeciwlotniczej. Urządzenia te pozwolą uzupełnić ochronę polskiej przestrzeni powietrznej”, podkreślił minister.

System SKY CTRL postrachem dla bezzałogowców

Warto tutaj podkreślić, że System SKY CTRL służy do wykrywania i niszczenia bezzałogowców. Wykorzystuje nie tylko radar, ale posiada też sensory: akustyczny, wizyjny i radiowy. Pozwala wykryć obecność drona poprzez namierzenie linku radiowego pomiędzy dronem a jego operatorem.

SKY CTRL został przygotowany od początku do końca przez polskich inżynierów i programistów.

Bezzałogowce często są używane nie tylko jako broń, ale także urządzenia do zastraszania i wywoływania paniki. System SKY CTRL ma temu zapobiegać.

Zobacz także: Myśliwce F-35 nad Polską. Kiedy wejdą do służby?

10 tys. zarejestrowanych dronów w Polsce

Nie mam aktualnych informacji na temat liczby prywatnych dronów w Polsce, ale według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) na koniec 2019 roku było zarejestrowanych w Polsce ponad 10 000 bezzałogowych statków powietrznych, w tym zarówno drony użytkowane w sektorze komercyjnym, jak i prywatne.

Jednakże warto zauważyć, że liczba prywatnych dronów w Polsce może być wyższa niż ta, którą podaliśmy, ponieważ nie wszystkie drony są rejestrowane w ULC, a niektórzy użytkownicy mogą nielegalnie korzystać z dronów. W Polsce obowiązują regulacje dotyczące użytkowania dronów, w tym wymagane jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, rejestracja drona, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Czytaj też: Polityka energetyczna Niemiec. Zamknięcie elektrowni jądrowych uzależniło sąsiadów od rosyjskiego gazu

Na rynku dostępne są drony w szerokim przedziale cenowym, począwszy od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych i więcej.

Na przykład, proste modele dronów dostępne w sklepach internetowych lub w marketach sportowych mogą kosztować od około 500 do 1500 złotych. Drony z lepszymi parametrami, bardziej zaawansowaną technologią i większymi możliwościami, takie jak drony kamerowe lub profesjonalne drony do zastosowań przemysłowych, mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Warto również pamiętać, że cena zakupu drona to tylko jedno z wielu kosztów związanych z jego użytkowaniem. Do kosztów eksploatacyjnych można zaliczyć także koszty akcesoriów, takich jak baterie, ładowarki, zestawy naprawcze, a także ubezpieczenie i ewentualne szkolenia dla operatora.