Najpotężniejsza elektrownia jądrowa zaczęła działać! (FOTO: TVO/Twitter.com)

Najpotężniejsza elektrownia jądrowa w Europie zaczęła działać. Budowa była opóźniona 14 lat

Podziel się ze znajomymi:

Opóźniony, kosztowny i najpotężniejszy pod względem mocy produkcyjnych w Europie nowy reaktor jądrowy zaczął dostarczać prąd mieszkańcom Finlandii. Zakończyła się faza testów trwającą ponad rok. Nowy reaktor pn. Olkiluoto 3 – najpotężniejsza elektrownia jądrowa – znacznie zwiększy samowystarczalność energetyczną wspomnianego kraju.

Zbudowany reaktor został po raz pierwszy uruchomiony w grudniu 2021 r. Natomiast podłączony został do fińskiej sieci energetycznej w marcu ubiegłego roku. Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum Areva-Siemens pod przewodnictwem Francji.

Operator reaktora Teollisuuden Voima (TVO) napisał na Twitterze, że „Olkiluoto 3 jest już gotowy” po 14 latach opóźnienia w stosunku do pierwotnego planu.

„Produkcja testowa została zakończona i dziś rozpoczęła się regularna produkcja energii elektrycznej” – poinformowała TVO. „Od teraz około 30 procent fińskiej energii elektrycznej jest produkowane w Olkiluoto”, które miało już dwa reaktory.

Czytaj także: Wicepremier powołał spółkę PGE-PAK Energia Jądrowa

Najpotężniejsza elektrownia jądrowa – 1600 megawatów

Z mocą 1600 megawatów, Olkiluoto 3 jest największym pojedynczym reaktorem jądrowym w Europie. Największą elektrownią na starym kontynencie jest ukraińska elektrowania Zaporoże z sześcioma reaktorami jest największą elektrownią jądrową.

Olkiluoto 3 pomoże Finlandii osiągnąć cele neutralności węglowej i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne w czasie, gdy kraje europejskie odcięły dostawy ropy, gazu i innych źródeł energii z sąsiedniej Rosji.

W oświadczeniu prezes i dyrektor generalny TVO, Jarmo Tanhua, powiedział: „Produkcja Olkiluoto 3 stabilizuje cenę energii elektrycznej i odgrywa ważną rolę w fińskiej zielonej transformacji”, dodając, że „wielkość produkcji energii elektrycznej w największej elektrowni jądrowej w Europie wynosi znaczący dodatek do czystej, krajowej produkcji”.

Olkiluoto 3 jest pierwszym reaktorem od 15 lat

Budowa Olkiluoto 3 rozpoczęła się w 2005 roku i miała zakończyć się cztery lata później. Jednak projekt był nękany przez kilka problemów technologicznych, które doprowadziły do ​​procesów sądowych. Ostatni raz nowy reaktor jądrowy został uruchomiony w Finlandii ponad czterdzieści lat temu, a Olkiluoto 3 jest pierwszym nowym reaktorem w Europie Zachodniej od ponad 15 lat.

Najpotężniejsza elektrownia jądrowa została otwarta niemal w tym samym czasie, gdy w trwa zamknięcie elektrowni jądrowych w Niemczech.

rfi.fr/mn