Telewizja Fox News (FOTO: flickr.com/johnnysilvercloud)

Telewizja Fox News zapłaci 800 mln dolarów za ugodę. Sprawa dotyczy wyborów w 2020 r.

Niebywałą kwotę musi zapłacić telewizja Fox News firmie Dominion Voting Systems. To efekt ugody w sprawie o zniesławienie w związku z fałszywymi wyborami.

Fox News zgodził się zapłacić 787,5 miliona dolarów na rzecz firmy Dominion Voting Systems w celu uregulowania pozwu o zniesławienie w związku z fałszywymi wyborami, poinformowali we wtorek prawnicy Dominion, poinformował amerykański portal Politico.

Firma zajmująca się maszynami do głosowania i liczenia głosów oskarżyła konserwatywną telewizję o celowe rozpowszechnianie fałszywych teorii spiskowych na temat jej produktów po wyborach w 2020 roku w celu odzyskania widzów. W pozwie Dominion domagano się odszkodowania w wysokości 1,6 miliarda dolarów.

Czytaj też: Port w Elblągu. Jedyna taka okazja w historii miasta

Ugodę ogłosił sędzia

Mowy otwierające w głośnej sprawie medialnej w Sądzie Najwyższym w Delaware miały się rozpocząć około 13:30, ale po ponad dwóch godzinach niewyjaśnionego opóźnienia sędzia wrócił, by zszokować wypełnioną obserwatorami salę sądową.

„Strony rozwiązały swoją sprawę”, powiedział sędzia.

„Cieszymy się, że osiągnęliśmy porozumienie w naszym sporze z Dominion Voting Systems. Uznajemy orzeczenia Trybunału uznające niektóre twierdzenia dotyczące Dominion za fałszywe. Ta ugoda odzwierciedla ciągłe zaangażowanie FOX w przestrzeganie najwyższych standardów dziennikarskich. Mamy nadzieję, że nasza decyzja o polubownym rozwiązaniu tego sporu z Dominion, zamiast goryczy procesu dzielącego, pozwoli krajowi odejść od tych problemów”, czytamy w oświadczeniu Fox News.

Dominion Voting Systems. Co to za firma?

Dominion Voting Systems jest to amerykańska firma specjalizująca się w dostarczaniu systemów do głosowania i liczenia głosów na wyborach. Firma oferuje różne produkty związane z wyborami, w tym oprogramowanie i sprzęt do zbierania, przetwarzania i wyświetlania wyników wyborów.

Dominion Voting Systems została założona w 2002 roku i od tego czasu działa na rynku w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach na całym świecie. Firma w ostatnich latach stała się przedmiotem kontrowersji związanych z rzekomymi nieprawidłowościami podczas wyborów prezydenckich w USA w 2020 roku, co jednak zostało wielokrotnie wyjaśnione i potwierdzone przez liczne instytucje oraz sądy jako nieprawdziwe.

Zobacz także: Kim jest Jack Teixeira? Priorytetowy poszukiwany w USA

Telewizja Fox News

Fox News to amerykańska telewizja informacyjna, która została założona w 1996 roku. Jest to jedna z największych i najbardziej wpływowych stacji telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych, a także jedna z najbardziej kontrowersyjnych.

Fox News jest znana z faktu, że prezentuje konserwatywną i prawicową perspektywę polityczną i społeczną w swoich programach, komentarzach i analizach. Stacja ta często krytykowana jest przez zwolenników innych opcji politycznych za promowanie dezinformacji, stronniczości i podziałów społecznych.

Pomimo kontrowersji, Fox News jest bardzo popularna wśród amerykańskiej publiczności, a jej programy cieszą się dużą oglądalnością. Stacja ta ma także wpływ na amerykańską politykę, ponieważ wielu polityków związanych z Partią Republikańską często pojawia się w jej programach i udziela wywiadów.

Politico/mn