Farmy fotowoltaiczne w Polsce - na Mazurach i Wielkopolsce. (FOTO: mat. prasowe)

Nowe farmy fotowoltaiczne w Polsce. Zasilą w „zielony” prąd ok. 43 tys. domów

Podziel się ze znajomymi:

Uruchomiono dwie nowe farmy fotowoltaiczne w Polsce – PV Wielbark (woj. warmińsko-mazurskie) o mocy 62 MW i PV Gryf (woj. wielkopolskie) o mocy 25 MW zostały uruchomione przez Energę Wytwarzanie, spółkę zależną Energi z Grupy ORLEN. Spółka zainwestowała ok. 260 mln zł, dzięki czemu prąd wytworzony z dotrze do 43 tys. gospodarstw.

Do końca tego roku farma w Wielbarku zostanie rozbudowana, a jej moc wzrośnie do 70 MW. Z kolei w przyszłym roku, w sąsiedztwie farmy Gryf powstaną kolejne instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 68 MW. To sa dwie nowe farmy fotowoltaiczne w Polsce. Realizowane projekty skutecznie umożliwiają Grupie ORLEN powiększanie portfela wytwórczego z odnawialnych źródeł energii, zwiększając tym samym bezpieczeństwo energetyczne Polski i przybliżając koncern do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

– Do 2030 roku przeznaczymy na realizację projektów OZE ponad 50 mld zł, zwiększając moce w OZE do 9 GW. Uruchomienie dwóch kolejnych farm fotowoltaicznych – Wielbark i Gryf skutecznie przybliża nas do tego celu. W ubiegłym roku w instalacjach fotowoltaicznych wyprodukowaliśmy czterokrotnie więcej czystej energii niż rok wcześniej. Dzięki nowym inwestycjom ta skala wzrośnie. Już teraz nasze moce zainstalowane w fotowoltaice sięgają ok. 97 MW, a realizacja kolejnych projektów pozwoli znacząco je zwiększyć – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Czytaj też: System SKY CTRL już na wyposażeniu polskiego wojska

Nowe farmy fotowoltaiczne w Polsce – PV Wielbark

Farma fotowoltaiczna PV Wielbark składa się łącznie z ok. 150 tys. paneli o mocy jednostkowej do 530 W. Instalacja obsługiwana jest przez ponad 300 inwerterów (falowników), a do jej budowy zużyto ok. 2,5 tys. stali. Wartość inwestycji to ok. 200 mln zł.

Instalacja powstała na obszarze 119 ha, na glebach o jednej z najniższych klas. Prace budowlane zostały zrealizowane w drugiej połowie 2022 roku i wówczas podłączono do sieci elektroenergetycznej pierwsze panele o łącznej mocy ok. 12 MW. Do uruchomienia pozostałych wymagana była modernizacja pobliskiego Głównego Punktu Zasilania – GPZ Wielbark, którą wykonała Energa Operator.

Do końca 2023 roku moc zainstalowana farmy w Wielbarku wzrośnie o dodatkowe 8 MW i łącznie będzie wynosić 70 MW. Na ok. 10 hektarach zamontowane zostanie kolejne 15 tys. paneli i 19 inwerterów. Tym samym instalacja będzie w stanie wyprodukować rocznie czystą energię umożliwiającą zasilenie blisko 35 tys. gospodarstw domowych.

Farma fotowoltaiczna PV Gryf

Energa z Grupy ORLEN rozbudowała i uruchomiła także farmę fotowoltaiczną PV Gryf, której moc wynosi obecnie 25 MW. Pozwoli ona na zasilenie w czystą energię ok. 10 tys. gospodarstw domowych. Wartość tej inwestycji wyniosła ok. 60 mln zł.

Farma PV Gryf składa się z ok. 50 tys. paneli i powstała w wielkopolskiej gminie Przykona, na terenach zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego. Na tym samym obszarze znajduje się również należąca do koncernu farma wiatrowa o mocy 31 MW i mała instalacja fotowoltaiczna o mocy ok. 1 MW.

W gminie Przykona wkrótce rozpocznie się także budowa kolejnych farm fotowoltaicznych Grupy ORLEN – PV Mitra o mocy 65 MW i PV Żuki o mocy 2,4 MW. Po ich uruchomieniu wszystkie instalacje OZE zlokalizowane na tym terenie zabezpieczą w energię elektryczną prawie 90 tys. gospodarstw domowych.

W portfolio Energi z Grupy ORLEN jest już ok. 97 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice, a do końca tego roku, po zrealizowaniu kolejnych inwestycji, wzrośnie ona do ok. 110 MW. Koncern wyprodukował w ubiegłym roku z odnawialnych źródeł 1,3 TWh zielonej energii, co stanowi ok. 30 proc. całej produkcji brutto.

Zobacz także: Polityka energetyczna Niemiec. Zamknięcie elektrowni jądrowych uzależniło sąsiadów od rosyjskiego gazu

Co to są farmy fotowoltaiczne? (FOTO: canva.com)
Co to są farmy fotowoltaiczne? (FOTO: canva.com)

Co to są farmy fotowoltaiczne?

Farma fotowoltaiczna to duże, zorganizowane pole paneli słonecznych służących do wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Panele słoneczne są umieszczone na specjalnych konstrukcjach, które są zazwyczaj ustawione pod odpowiednim kątem, aby jak najlepiej wykorzystać energię słoneczną.

Farma fotowoltaiczna działa na zasadzie przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną za pomocą fotowoltaicznych paneli słonecznych. W farmach fotowoltaicznych mogą być stosowane różne rodzaje paneli, takie jak monokrystaliczne, polikrystaliczne, cienkowarstwowe i hybrydowe.

Fotowoltaiczne farmy mogą być budowane w różnych skalach, od małych instalacji na dachach budynków po ogromne pola paneli słonecznych zajmujące kilometry kwadratowe. W zależności od wielkości i lokalizacji farmy fotowoltaiczne mogą dostarczać energię elektryczną do sieci energetycznej lub zasilać pojedyncze budynki lub urządzenia.

Co to jest OZE? (FOTO: canva.com)
Co to jest OZE? (FOTO: canva.com)

Co to jest OZE?

OZE to skrót od „odnawialne źródła energii”. Oznacza to energię pochodzącą z naturalnych źródeł, które nie wyczerpują się i nie emitują zanieczyszczeń do środowiska. OZE obejmują wiele różnych technologii, w tym energię słoneczną, wiatrową, wodną, geotermalną oraz biomasę.

Energia pochodząca z OZE jest coraz bardziej popularna, ponieważ jest to sposób na produkcję energii bez udziału paliw kopalnych, które są wyczerpywalne i przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. Ponadto, inwestycje w OZE przyczyniają się do rozwoju gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w branży energetycznej.

Jakie jest Twoje wrażenie?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0