Nowy parking na Okopowej w Gdańsku idzie do remontu (FOTO: GZDiZ)

Nowy parking na Okopowej w Gdańsku idzie do remontu

Od 10 lipca kierowcy z Gdańska będą musieli przygotować się na kolejną falę trudności. Nowy parking na Okopowej idzie do remontu. To przedsięwzięcie, choć potrzebne, budzi obawy i niepokój wśród kierowców, wszakże mamy wakacje, a miejsc postojowych w centrum jest jak na lekarstwo. Ponadto parking został otwarty trzy lata temu, i teraz musi znowu przejść remont.

W minionym tygodniu podpisano umowę na modernizację parkingu kubaturowego przy ul. Okopowej w Gdańsku. W ramach zadania zaplanowano m.in. roboty związane z poprawą systemu odwodnienia i wymianą posadzki. W obiekcie pojawiły się zacieki od wód opadowych. Firma JOBNOBIS, odpowiedzialna za realizację projektu, zakłada, że prace będą prowadzone na 2 i 3 kondygnacji, co oznacza, że poziomy 0 i 1 pozostaną dostępne.

Parking na Okopowej otwarty w 2021 r. – Dlaczego remont po trzech latach?

Zadziwiające jest, że ten kubaturowy parking, otwarty został z wielką pompą zaledwie w 2021 roku, już wymaga tak poważnych prac modernizacyjnych. To rodzi pytania o jakość pierwotnej inwestycji oraz planowanie infrastruktury miejskiej.

Co to ma być? Czy trzy lata to rzeczywiście czas, po którym powinniśmy spodziewać się konieczności przeprowadzenia remontu na taką skalę?

Inwentaryzacja – początek niedogodności

Zanim rozpoczną się prace remontowe, konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji obiektu, która odbędzie się 10 i 11 lipca. W tym czasie cały parking będzie wyłączony z użytkowania.

Kierowcy będą musieli znaleźć alternatywne miejsca do parkowania, co z pewnością wpłynie na codzienne funkcjonowanie wielu z nas.

Urzędnicy proszą wszystkich o przeparkowanie swoich samochodów poza teren modernizowanego parkingu, co może okazać się sporym wyzwaniem w zatłoczonym centrum miasta.

Rozkład miejsc parkingowych – co czeka kierowców?

Parking kubaturowy przy ul. Okopowej w Gdańsku liczy cztery kondygnacje, na których kierowcy mogą parkować swoje samochody:

  • Kondygnacja „0” – 125 miejsc
  • Kondygnacja „1” – 118 miejsc (w tym 15 dla osób niepełnosprawnych)
  • Kondygnacja „2” – 63 miejsca
  • Kondygnacja „3” – 72 miejsca

Nie można zapomnieć o technicznych ograniczeniach: zakaz wjazdu pojazdów zasilanych gazem LPG na poziom „0”, ograniczenie wysokości do 1,8 metra oraz fakt, że parking pozostaje bezpłatny do czasu wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania. Miejsca postojowe na parkingu są niestrzeżone. Fakt ten dodatkowo budzi obawy związane z bezpieczeństwem pojazdów podczas prowadzenia prac remontowych.

Zakończenie prac – nadzieje i obawy

Planowane zakończenie prac modernizacyjnych to koniec listopada 2024 r. Czy prace rzeczywiście zakończą się zgodnie z planem? Historia tego parkingu pokazuje, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z założeniami.

Czytaj też: Wakacje 2024. Parkingi nadmorskie w Gdańsku będą droższe

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.