Papież Franciszek zniknie na osiem tygodni

Papież Franciszek tego lata nieco spowolni swój harmonogram liturgiczny, przygotowując się do najdłuższej międzynarodowej podróży swojego pontyfikatu, która odbędzie się we wrześniu.

87-letni papież nie ma w planach żadnych publicznych Mszy świętych przez osiem tygodni w lipcu i sierpniu, zgodnie z oficjalnym harmonogramem opublikowanym w tym tygodniu przez mistrza papieskich ceremonii liturgicznych.

Aktualny kalendarz papieża przewiduje przerwę od publicznych liturgii od 8 lipca do 1 września. Przed tym okresem Franciszek ma przewodniczyć co najmniej trzem wydarzeniom liturgicznym.

Mniejsza aktywność

W trakcie swojego pontyfikatu Papież Franciszek decydował się na bardziej aktywny harmonogram letni niż jego poprzednicy, odbywając międzynarodowe podróże, tworząc nowych kardynałów, ustanawiając nowe święta kościelne i rezygnując z tradycyjnych letnich rekolekcji w papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo.

Jednak Franciszek kontynuował tradycję przerwy od publicznych audiencji w lipcu (z wyjątkiem niedzielnego Anioł Pański), co w ostatnich latach dało mu szansę na rekonwalescencję po operacjach medycznych w czerwcu 2023 i lipcu 2021.

Papież Franciszek nie odbył jeszcze żadnych międzynarodowych podróży w 2024 roku, ale ma zaplanowane dwie na jesień — w tym ambitną, dwutygodniową trasę po Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii z przystankami w Indonezji, Papui-Nowej Gwinei, Timorze Wschodnim i Singapurze.

Letni harmonogram i Papież Franciszek

Papież Franciszek będzie przewodniczył Mszy świętej z okazji uroczystości św. Piotra i Pawła, współpatronów miasta Rzymu, w Bazylice św. Piotra 29 czerwca, podczas której pobłogosławi tradycyjne pallia, czyli wełniane stuły, przekazywane nowym arcybiskupom metropolitalnym mianowanym w ubiegłym roku.

1 lipca papież zwoła konsystorz kardynałów w sprawie nadchodzącej kanonizacji nowych świętych. Zgodnie z informacjami Dykasterii ds. Kanonizacji, kanonizacje, które będą omawiane, obejmują Carlo Acutisa, Giuseppe Allamano, Marie-Léonie Paradis, Elenę Guerrę oraz „Męczenników z Damaszku” zabitych z nienawiści do wiary w 1860 roku.

Watykan ujawnił, że papież odbędzie również kolejną wizytę duszpasterską we Włoszech przed przerwą w podróżach. Tym razem papież uda się na jednodniową wizytę do północnowłoskiego miasta Triest 7 lipca.

Udział w szczycie G7

Papież ma również wziąć udział w szczycie G7 w czerwcu, aby mówić o etyce sztucznej inteligencji, choć Watykan nie ujawnił jeszcze szczegółów dotyczących udziału papieża w tym wydarzeniu, które odbędzie się w południowowłoskim regionie Apulia w dniach 13-15 czerwca.

Papież Franciszek nie będzie prowadził swoich zwykłych środowych audiencji na Placu św. Piotra przez cały lipiec, ale odwiedzający Rzym, którzy mają nadzieję zobaczyć papieża, nadal będą mogli go spotkać w każdą niedzielę w południe, gdy pojawi się w oknie Pałacu Apostolskiego na modlitwę Anioł Pański.

Czytaj też: Droga krzyżowa w Rzymie bez papieża Franciszka

Catholic News Agency/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.