Trwające protesty przeciwko budowie linii tramwajowej Gdańsk Południe – Wrzeszcz nie zniechęcają Piotra Grzelaka, zastępcy prezydenta Gdańska. Władze miasta podkreślają, że projekt jest kluczowy dla przyszłości komunikacji miejskiej w Gdańsku. Mimo sprzeciwu mieszkańców, Grzelak utrzymuje, że inwestycja jest niezbędna dla poprawy przepustowości i dostępności komunikacyjnej miasta.
Linia tramwajowa Gdańsk Południe – Wrzeszcz jest bardzo ważna dla Gdańska. Dzisiaj węzłem gordyjskim w mieście, jeśli chodzi o tramwaje, jest węzeł Hucisko. On ma zerową dodatkową przepustowość dla tramwajów. Nie ma szansy zwiększyć oferty dla budujących się dzielnic południowych. Linia Gdańsk Południe – Wrzeszcz to domknięcie drugiej obwodnicy tramwajowej w kierunku Wrzeszcza i Oliwy. Celem tej linii jest połączenie z dworcem we Wrzeszczu
– tłumaczył Grzelak na antenie Radia Gdańsk.
Konsultacje społeczne i odpowiedzi na pytania
Grzelak zaznacza, że na wielu etapach procedury środowiskowej odbywały się konsultacje społeczne.
Stowarzyszenie Dolina Królewska zadawało mnóstwo pytań, na wszystkie otrzymało odpowiedzi
– mówił Grzelak.
Podkreśla również, że przeprowadzenie linii tramwajowej przez ulicę Do Studzienki byłoby nieopłacalne i skomplikowane logistycznie.
Ulica Bohaterów Getta Warszawskiego pozwala na tego typu włączenie i jest to najlepsze rozwiązanie pod względem organizacji ruchu
– dodaje Grzelak.
Protesty mieszkańców
Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego ponownie protestują przeciwko budowie linii tramwajowej na swojej ulicy. Zarzucają urzędnikom brak konsultacji społecznych, odmowę dostępu do informacji publicznej i pytają o budowę zbiornika retencyjnego pod ulicą, który wcześniej nie był planowany. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska w przesłanym oświadczeniu wskazuje, że spotkania z mieszkańcami się odbyły, a wgląd w dokumentację jest możliwy w jej siedzibie.
Głos protestujących
Mieszkańcy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego, którzy nie zgadzają się na budowę linii tramwajowej pod swoimi oknami, nazywają obecne działania miasta skandalicznymi. Przede wszystkim ich zdaniem inwestycja jest przygotowywana bez konsultacji społecznych, co podkreśla Jakub Marchwicki, jeden z protestujących mieszkańców.
Czytaj także: Zjawiskowa zorza polarna rozświetliła polskie niebo 10 maja 2024 r.
Zarzuty wobec urzędników
Ponadto protestujący utyskują, na fakt, że otrzymują odmowę dostępu do przygotowanych już planów budowlanych. Ich zdaniem publiczne powinny być jawne, gdyż nie istnieją żadne bezpośrednie prawne przesłanki dla ich utajnienia.
Według mieszkańców zaprojektowana trasa wygląda inaczej niż zapowiadano wcześniej gdańszczanom na spotkaniach, w mediach czy na wizualizacjach. Mieszkańcy utrzymują ponadto, że wcześniejsze zapowiedzi władz były zwykłym kłamstwem.
Specustawa autostradowa
Władze miasta wystąpiły o ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, co cechuje krótki 90-dniowy termin wydania i minimalny udział społeczny.
Zdaniem protestujących te wszystkie działania mają miejsce w Gdańsku – mieście, którego władze usiłują stworzyć wokół siebie nimb obrońców demokracji. W praktyce jednak władze Gdańska ignorują głos mieszkańców, oszukują ich i ukrywają przed nimi kluczowe informacje.
Czytaj też: Koncepcja Centrum Południe. „Za ile lat to powstanie?”
Radio Gdańsk/mn
Wspieraj wbijamszpile.pl
Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.