10 maja 2024 roku polskie niebo rozświetliła zorza polarna, zjawisko niezwykle rzadkie i wyjątkowe na tej szerokości geograficznej (FOTO: X)

Zjawiskowa zorza polarna rozświetliła polskie niebo 10 maja 2024 r.

10 maja 2024 roku polskie niebo rozświetliła zorza polarna, zjawisko niezwykle rzadkie i wyjątkowe na tej szerokości geograficznej. Obserwatorzy na południu kraju mogli podziwiać spektakl kolorowych świateł, który mógł zaskoczyć amatorów zjawisk niebieskich.

Co to jest zorza polarna?

Zorza polarna, znana również jako aurora borealis na półkuli północnej, to zjawisko świetlne powstające w wyniku interakcji wiatru słonecznego z polem magnetycznym Ziemi. Strumień naładowanych cząstek emitowanych przez Słońce zderza się z cząstkami w ziemskiej atmosferze, tworząc wspaniałe efekty świetlne. Najczęściej można je zobaczyć w okolicach koła podbiegunowego, jednak podczas zwiększonej aktywności słonecznej zorza potrafi pojawić się również na niższych szerokościach geograficznych.

Wyjątkowe warunki w maju 2024 roku

Zorza polarna pojawiła się nad Polską dzięki szczególnie intensywnej burzy geomagnetycznej, spowodowanej zwiększoną aktywnością słoneczną. Naładowane cząstki dotarły do ziemskiej atmosfery, wywołując rozległą zorzę polarną widoczną w poudniowych regionach kraju, szczególnie w pasie województw warmińsko-mazurskim i podlaskim aż po Podkarpacie. Sprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak bezchmurne niebo i brak zanieczyszczenia światłem, umożliwiły obserwatorom podziwianie zjawiska w pełnej krasie.

Spektakularny spektakl na niebie

Noc z 10 na 11 maja 2024 roku była pełna kolorów. Na niebie pojawiły się intensywne odcienie zieleni, fioletu, różu i czerwieni, które płynnie przeplatały się w świetlnych wstęgach. Tysiące osób uchwyciło zjawisko na zdjęciach i nagraniach, dzieląc się nimi w mediach społecznościowych.

Astronomowie zwrócili uwagę na niespotykaną intensywność zorzy polarnej, podkreślając, że takie wydarzenia są rzadkością na terenie Polski. Niektórzy porównywali to zjawisko do najbardziej spektakularnych zórz, jakie można obserwować w krajach skandynawskich.

Czytaj: Ekstremalny rozbłysk w kosmosie. Magnetary dają o sobie znać

Reakcje obserwatorów

Obserwatorzy byli zachwyceni niecodziennym widokiem. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele entuzjastycznych komentarzy.

Czytaj też: Zobacz moment wybuchu statku kosmicznego Starship

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.