Polacy nie zgadzają się z Tuskiem. Wyniki sondażu (FOTO: KPRM/X)

Polacy nie zgadzają się z Tuskiem. Wyniki sondażu

Podziel się ze znajomymi:

Premier Donald Tusk, przemawiając w Sejmie, ostro skrytykował posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS), określając ich mianem „płatnych zdrajców, pachołków Rosji”. Te kontrowersyjne słowa odbiły się szerokim echem w mediach oraz społeczeństwie. Jednak wyniki najnowszego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” pokazują, że większość Polaków nie zgadza się z tą opinią.

Premier Donald Tusk w swoim przemówieniu nawiązał do słów Leszka Moczulskiego sprzed trzydziestu lat, kiedy to historyczny lider Konfederacji Polski Niepodległej określił PZPR jako „płatnych zdrajców, pachołków Rosji”. Tusk stwierdził, że te same określenia można teraz przypisać Zjednoczonej Prawicy, zarzucając jej działanie pod wpływem rosyjskich interesów.

Polacy nie zgadzają się z premierem

Sondaż IBRiS, przeprowadzony na zlecenie „Rzeczpospolitej” w dniach 1-11 maja 2024 roku, wskazuje, że jedynie 29,8% ankietowanych podziela opinię premiera, podczas gdy 60% respondentów się z nią nie zgadza. Pozostałe 9,8% nie ma zdania na ten temat.

Zobacz: Polska zadłużyła się w Banku Światowym z myślą o ekologii

Rozkład opinii w elektoratach partyjnych

Badanie pokazało znaczne różnice w opiniach w zależności od preferencji politycznych ankietowanych.

  • Koalicja Obywatelska: 78% jej wyborców zgadza się z Tuskiem, ale 18% ma odmienne zdanie.
  • Lewica: 58% jej elektoratu uważa PiS za ugrupowanie działające na rzecz Rosji, podczas gdy 29% jest przeciwnego zdania.
  • Trzecia Droga: Tylko 13% jej wyborców podziela opinię premiera, a aż 71% się z nią nie zgadza.
  • Konfederacja: Aż 86% wyborców zdecydowanie odrzuca tezę Tuska.
  • PiS: Prawie wszyscy, bo aż 99%, wyborcy tej partii nie zgadzają się z oceną premiera.

Metodologia badania

Sondaż został przeprowadzony metodą CATI (Computer-Assisted Telephone Interviewing) na reprezentatywnej grupie 1071 osób.

Czytaj też: Sondaż. Polacy o umocnieniach na granicy z Rosją i Białorusią

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.