Sondaż. Polacy o umocnieniach na granicy z Rosją i Białorusią (FOTO: wbijamszpile.pl)

Sondaż. Polacy o umocnieniach na granicy z Rosją i Białorusią

Zdecydowana większość Polaków popiera budowę umocnień wojskowych na granicy z Rosją i Białorusią oraz schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej. Takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Radia ZET.

Z badań wynika, że aż 83,9 proc. Polaków jest zdania, iż polskie władze powinny podjąć działania w celu wzmocnienia obrony kraju poprzez budowę umocnień wojskowych oraz schronów przeciwlotniczych. Wśród respondentów, którzy popierają te działania, 51 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 32,9 proc. „raczej tak”.

Przeciwnego zdania jest jedynie 8,7 proc. ankietowanych, z czego 0,4 proc. odpowiedziało „zdecydowanie nie”, a 8,3 proc. „raczej nie”. Niezdecydowanych w tej kwestii było 7,4 proc. respondentów.

Czytaj też: Alarm w Tczewie. Wojsko stwierdziło zaginięcie karabinu BOR

Metodologia badania – Polacy o umocnieniach

Sondaż został przeprowadzony metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing) w dniach 10-11 maja 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1071 osób.

Kontekst polityczno-militarny

Wyniki sondażu odzwierciedlają obecne nastroje społeczne w Polsce, które są zrozumiałe w kontekście rosnących napięć na wschodniej granicy kraju. W obliczu potencjalnych zagrożeń ze strony Rosji i Białorusi, wielu Polaków uważa, że konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego.

Budowa umocnień wojskowych, takich jak bunkry, okopy i przeszkody przeciwpancerne, może znacząco zwiększyć zdolności obronne kraju. Również budowa schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej jest postrzegana jako niezbędny środek ochrony w przypadku ewentualnych ataków z powietrza.

Opinie ekspertów

Eksperci ds. bezpieczeństwa narodowego wskazują, że budowa infrastruktury obronnej na wschodniej granicy Polski może być kluczowa dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli oraz dla realnego wzmocnienia obronności kraju. W kontekście aktualnych wydarzeń geopolitycznych, takie działania są uzasadnione i mogą przyczynić się do odstraszania potencjalnych agresorów. Polacy o umocnieniach wypowiedzieli się dość dosadnie.

Czytaj też: Łotwa rozpoczęła budowę rowów przeciwczołgowych na granicy z Rosją

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.