ASF na Pomorzu. Co oznacza "Strefa zakażenia"? (FOTO: canva.com)

Nowa strefa zakażenia ASF na Pomorzu

Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz wydała dziś rozporządzenie w sprawie ustanowienia strefy objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń (ASF) na terenie województwa.

Do strefy należą:

  • gminy Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański i Suchy Dąb w powiecie gdańskim
  • gminy Przodkowo i Żukowo w powiecie kartuskim
  • gminy Kosakowo i Puck w powiecie puckim
  • gminy Reda, Rumia, Szemud i Wejherowo w powiecie wejherowskim
  • miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot.

Strefa zakażenia zostanie oznakowana żółtymi tablicami ostrzegawczych „UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ STREFA OBJĘTA SKAŻENIEM U DZIKÓW”.

ASF na Pomorzu. Co oznacza „Strefa zakażenia”?

„Strefę zakażenia”, inaczej strefę II, wprowadza decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2024/1310 z 6 maja 2024 r. (Dz. U. UE. L. z 2024 r. poz. 1310).

Jako państwo członkowskie UE, zostaliśmy zobowiązani m.in do zastosowania dodatkowych wymagań bioasekuracyjnych tj. hodowcy trzody chlewnej zobowiązani są m.in. posiadać maty dezynfekcyjne przed wjazdem do gospodarstwa oraz do utylizacji wszystkich padłych, odstrzelonych oraz odłowionych dzików, po wcześniejszym badaniu w kierunku ASF.

Nie ma ograniczeń w zakresie pozyskiwania mięsa pochodzącego z uboju na użytek własny. Trzoda chlewna, może być kierowana do uboju wyłącznie do zakładów wskazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, brak jest ograniczeń w przemieszczaniu przesyłek żywności pochodzenia zwierzęcego do innych państw UE oraz większości krajów trzecich. Restrykcje nie wpływają na działanie portów morskich na terenie Gdańska oraz Gdyni.

Rozporządzenie obowiązuje do 24 lipca 2024 roku

Wojewoda pomorski podkreśla, że służby dokładają wszelkich starań, aby uniemożliwić dzikom przemieszczanie się poza strefę objętą zakażeniem. Współpracujemy z GDDKiA w celu uszczelnienia przejść, kanałów i węzłów komunikacyjnych wzdłuż m.in. obwodnicy Trójmiasta, a we współpracy z kołami łowieckimi i Lasy Państwowe zwiększyliśmy odłów sanitarny.

Czytaj też: Zakaz wejścia do lasów w Gdyni z powodu ASF

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Komentarze:

  1. Szkoda, że atak dzika na kobietę i na uczniów pod szkołą nie przyspieszył decyzji o odstrzale. Teraz się rozmnożyły i trzeba wybić dużo więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.