Polityczne trzęsienie ziemi w Gdyni. Będzie II tura (FOTO: Wojciech Szczurek/Facebook.com)

Polityczne trzęsienie ziemi w Gdyni. Będzie II tura

Podziel się ze znajomymi:

Po przeliczeniu wstępnie 20 proc. głosów w wyborach prezydenckich w Gdyni, Aleksandra Kosiorek z Komitetu Wyborczego Wyborców Gdyński Dialog zdobyła 35 proc. głosów, co stawia ją na czele. Zaskakujące może być to, że urzędujący prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, znalazł się na trzecim miejscu z wynikiem 23 proc. głosów.

Natomiast Marek Dudziński startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Prawica i Społecznicy zajął czwarte miejsce z 13,5 proc. głosów. Tymczasem drugie miejsce zajął Tadeusz Szemiot z Koalicji Obywatelskiej, który uzyskał 25,5% poparcia.

Aleksandra Kosiorek podkreśla ostrożność w oczekiwaniu na pełne wyniki, zwłaszcza z większych komisji wyborczych. „Szłam po zwycięstwo, ale wiedziałam, że mierzę się z trudnym przeciwnikiem. Bardzo ukorzenionym w Gdyni,” komentuje Kosiorek dla „Dziennika Bałtyckiego”.

Wojciech Szczurek, który od 2002 roku nieprzerwanie zdobywał prezydenturę Gdyni w pierwszej turze, wyraził wdzięczność dla mieszkańców miasta. „

Według nieoficjalnych wyników, w Gdyni będzie druga tura wyborów. Niestety beze mnie. Przyjmuję to z pokorą, jestem wdzięczny za każdy oddany głos i gratuluję kontrkandydatom. Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Jedno jest pewne: to było niezapomniane 26 lat i największy z możliwych zaszczytów. Wszystko, co robiłem, robiłem z myślą o Was – gdyniankach i gdynianach. Dziękuję. Kocham Gdynię –

napisał w mediach społecznościowych Wojciech Szczurek.

Czy te wybory zwiastują znaczące przetasowania na politycznej mapie Gdyni? Czas pokaże, jak rozwijają się dalsze wydarzenia.

Sejmiki bierze KO, ale jest większe poparcie dla PiS

W wyborach samorządowych, partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) uzyskała największe poparcie w wyborach do sejmików wojewódzkich, zdobywając 33,7 proc. głosów – wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla stacji TVP Info, Polsat News, i TVN24.

Koalicja Obywatelska (KO) z kolei wygrała wybory w większej liczbie województw, zdobywając kontrolę nad dziesięcioma z nich. Uzyskała proc. 32,8 proc.

Koalicja Obywatelska okazała się najpopularniejsza w zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, dolnośląskim, śląskim i opolskim. Z kolei PiS zyskało przewagę w Podlaskiem, Lubelskiem, Łódzkiem, Świętokrzyskiem, Małopolskiem i Podkarpackiem.

Czytaj też: Korupcja wyborcza w powiecie nowodworskim na Pomorzu

mn