Sukces PiS w wyborach do sejmików wojewódzkich (FOTO: wbijamszpile.pl)

Sukces PiS w wyborach do sejmików wojewódzkich

Podziel się ze znajomymi:

W wyborach samorządowych, partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) uzyskała największe poparcie w wyborach do sejmików wojewódzkich, zdobywając 33,7 proc. głosów – wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla stacji TVP Info, Polsat News, i TVN24.

Koalicja Obywatelska (KO) z kolei wygrała wybory w większej liczbie województw, zdobywając kontrolę nad dziesięcioma z nich. Uzyskała proc. 32,8 proc.

Geografia Wyborcza. Wyniki do sejmików wojewódzkich

Koalicja Obywatelska okazała się najpopularniejsza w zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, dolnośląskim, śląskim i opolskim. Z kolei PiS zyskało przewagę w Podlaskiem, Lubelskiem, Łódzkiem, Świętokrzyskiem, Małopolskiem i Podkarpackiem.

Trzecia Droga uzyskała 13,5 proc. głosów, co sytuuje ją na trzeciej pozycji w kraju, a Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli po 7,5 proc. głosów. Lewica zakończyła z wynikiem 6,8 proc., a lokalne komitety wyborcze zebrały 3,9 proc. poparcia.

Czytaj: prezydent Gdańska zdeklasowała kontrkandydatów

Wyniki kluczowych miast

W stolicy Polski, Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej obronił stanowisko prezydenta Warszawy, zdobywając imponujące 58,9 proc. głosów, pokonując Tobiasza Bocheńskiego z PiS, który uzyskał 18,5 proc.. W Krakowie, Aleksander Miszalski wygrał z wynikiem 39,4 proc., a Jacek Sutryk we Wrocławiu z rezultatem 38,9 proc.. Poznań ponownie wybrał Jacka Jaśkowiaka, który otrzymał 44,6 proc. głosów. W Rzeszowie triumfował Konrad Fijołek, zdobywając 45,1 proc. poparcia.

Marcin Krupa zdominował wybory w Katowicach, uzyskując 66,5 proc. głosów.

Frekwencja i Dalsze Perspektywy

Frekwencja wyborcza wyniosła 51,5 proc., co świadczy o względnie wysokim zaangażowaniu społeczeństwa w lokalne sprawy zarządzania. Wyniki te rzucają światło na aktualne preferencje polityczne Polaków oraz na lokalne dynamiki polityczne, które będą miały wpływ na kierunki rozwoju regionów i miast w nadchodzących latach.

mn