Exit Poll. Aleksandra Dulkiewicz wygrywa w I turze

Podziel się ze znajomymi:

Według wstępnych wyników sondaży exit poll, Aleksandra Dulkiewicz wygrywa. Odnosi zdecydowane zwycięstwo już w pierwszej turze wyborów na prezydenta miasta Gdańska. Te wczesne dane sugerują, że jej popularność i dotychczasowa działalność przekonały mieszkańców Gdańska do kontynuacji jej misji.

Exit polls podane tuż po zamknięciu lokali wyborczych, pokazują, że Dulkiewicz uzyskała znaczącą przewagę nad swoimi konkurentami, zdobywając ponad 62,3 proc. głosów, co eliminuje potrzebę drugiej tury.

Takie wyniki świadczą o silnym poparciu społecznym i aprobatę dla jej dotychczasowej polityki, szczególnie w obszarach rozwoju miejskiego, inwestycji w infrastrukturę oraz poprawy jakości życia mieszkańców.

Kandydaci na Prezydenta Gdańska (numer na liście, komitet wyborczy, wynik):

  • Mariusz Andrzejczak – KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska – 4,8 proc.
  • Aleksandra Dulkiewicz – KKW Koalicja Obywatelska – 62,3 proc.
  • Andrzej Pecka – KWW Wspólna Gdańska Droga 2050 – 6,2 proc.
  • Tomasz Rakowski – KW PiS – 12,2 proc.
  • Adam Szczepański – KWW Społeczny Gdańsk – 5,2 proc.
  • Artur Szostak – KWW Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależni – 5 proc.
  • Michał Urbaniak – KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska jest Jedna – 3,9 proc.

Sylwetka Aleksandry Dulkiewicz

Aleksandra Dulkiewicz jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 2010 i 2014 zdobyła mandat radnej Gdańska z ramienia Platformy Obywatelskiej. Funkcję zastępcy prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej pełniła od 20 marca 2017 do 14 stycznia 2019. Po tragicznym zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza w styczniu 2019 roku, Dulkiewicz zwyciężyła w przedterminowych wyborach prezydenckich w pierwszej turze, pokonując Grzegorza Brauna i Marka Skibę. W bieżących wyborach kandydowała z poparciem Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska.

Wyniki exit poll najnowszych wyborów samorządowych opracowała pracownia Ipsos, przeprowadzając badania przed 970 lokalami wyborczymi w całej Polsce w dniu głosowania. Po zakończeniu ciszy wyborczej stacje telewizyjne Polsat, TVN i TVP opublikowały prognozy wyborcze dla sejmików wojewódzkich oraz sześciu głównych miast Polski, w tym Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia.

mn