Unia Europejska jest gotowa ukarać Francję, jeśli nacjonalistyczno-suwerenistyczne Zgromadzenie Narodowe (Rassemblement National) Marine Le Pen (FOTO: X/Marie Le Pen)

Polityczne trzęsienie ziemi we Francji. Wybory wygrywa Le Pen

Francja przeżyła polityczne trzęsienie ziemi podczas pierwszej tury wyborów parlamentarnych. Wyniki sondaży exit poll dla telewizji TF1, ogłoszone tuż po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielę, wskazują na zdecydowane zwycięstwo skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN), które zdobyło 34,2 proc. głosów.

Nie mniej imponujący wynik osiągnął sojusz partii lewicowych, Nowy Front Ludowy (NFP), który według sondaży exit poll uzyskał 28-29 proc. głosów. Partie centrowe skupione wokół prezydenta Emmanuela Macrona otrzymały około 20 proc. głosów, co stanowi znaczący spadek w porównaniu z poprzednimi wyborami.

Marine Le Pen: liderka Zjednoczenia Narodowego w natarciu

Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego, triumfalnie ogłosiła w niedzielę wieczorem, że zdobyła miejsce w parlamencie, startując w okręgu Pas-de-Calais. W rozmowie z dziennikiem „Le Monde” podkreśliła, że obóz prezydenta Emmanuela Macrona został „niemal doszczętnie zmieciony”.

„To historyczny moment dla naszej partii i dla Francji,” powiedziała Le Pen. „Nadszedł czas, aby odbudować nasz kraj, przywrócić jedność i harmonię narodową.”

Czytaj też: Pojedynek Biden kontra Trump. Starcie gigantów

Walka o Drugą Turę

Marine Le Pen nie spoczywa na laurach i apeluje do swoich zwolenników o pełną mobilizację w drugiej turze. „Potrzebujemy większości bezwzględnej, aby móc rozpocząć prawdziwe zmiany. Wasze wsparcie jest kluczowe,” dodała.

Zobacz także: Francja wysyła Legię Cudzoziemską na Ukrainę

Reakcje i komentarze

Wyniki pierwszej tury wywołały lawinę komentarzy zarówno we Francji, jak i za granicą. Zwolennicy Le Pen świętują zwycięstwo, widząc w nim szansę na przełomowe zmiany. Z kolei zwolennicy prezydenta Macrona i lewicowe ugrupowania ostrzegają przed rosnącym wpływem skrajnej prawicy.

Niebawem kolejna tura wyborów we Francji.

Marine Le Pen to francuska polityk, liderka skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN). Urodzona 5 sierpnia 1968 roku w Neuilly-sur-Seine, jest córką założyciela partii, Jeana-Marie Le Pena. Znana z eurosceptycznych i antyimigracyjnych poglądów, Le Pen była kandydatką na prezydenta Francji w 2012, 2017 i 2022 roku. Jej celem jest transformacja francuskiej polityki i zdobycie większego wpływu w parlamencie.

Czytaj też: UE skarci Francuzów za wybór rządu Marine Le Pen

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.