Sensacyjna zmiana na Pomorzu. Piotr Müller zastąpi Anne Fotygę (FOTO: FB/Piotr Müller /Anna Fotyga)

Sensacyjna zmiana na Pomorzu. Piotr Müller zastąpi Anne Fotygę

Niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosły ogromne zaskoczenie. Były rzecznik rządu Piotr Müller, startujący z czwartego miejsca na liście PiS w okręgu pomorskim, zdobył więcej głosów niż wieloletnia eurodeputowana Anna Fotyga, która startowała z pierwszego miejsca! Müller, Janusz Lewandowski oraz Magdalena Adamowicz z KO dostali się do PE, co stanowi sensacyjne przetasowanie sił.

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła w poniedziałek oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. W okręgu pomorskim najwięcej głosów zdobyła Magdalena Adamowicz z Koalicji Obywatelskiej, na którą zagłosowało 204 207 wyborców, co stanowi 27,47 proc. wszystkich głosów w okręgu. To wynik lepszy niż pięć lat temu, kiedy Adamowicz zdobyła 199 591 głosów.

Janusz Lewandowski, również z KO, uzyskał 133 444 głosów, czyli 17,95 proc.. Lewandowski poprawił swój wynik z poprzednich wyborów, w których poparło go niecałe 121 tys. osób.

Piotr Müller pokonuje Annę Fotygę

Jednak największą sensacją jest wynik Piotra Müllera, który zdobył 62 330 głosów (8,38 proc.), wyprzedzając Annę Fotygę. Fotyga, startująca z pierwszego miejsca na liście PiS, uzyskała jedynie 57 647 głosów (7,75 proc.). Müller, startujący z czwartego miejsca, pokonał również innych kandydatów PiS, takich jak Jarosław Sellin i Kazimierz Smoliński.

Frekwencja i Wyniki Okręgu Pomorskiego

W okręgu pomorskim do urn poszło 747 149 wyborców spośród 1 753 592 uprawnionych, co przełożyło się na frekwencję 42,61 proc.. Wybory wygrała Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 51,06 proc. wyborców (379 577 osób). PiS zdobyło 28,07 proc. poparcia (208 676 głosów), Konfederacja Wolność i Niepodległość uzyskała 69 654 głosy (9,37 proc.), a Trzecia Droga zdobyła 40 139 głosów (5,40 proc.).

Duża zmiana

W 2019 roku z okręgu nr 1 do Parlamentu Europejskiego dostali się Anna Fotyga (PiS), Magdalena Adamowicz (KO) i Janusz Lewandowski (KO). Tegoroczne wybory przyniosły ogromne zmiany w krajobrazie politycznym, pokazując, że nawet weterani sceny politycznej muszą stawić czoła nowym wyzwaniom i dynamicznie zmieniającemu się poparciu wyborców.

Wynik Piotra Müllera to dowód na to, że polityczna kariera może zmienić się w jednej chwili, a ostateczny wynik wyborów może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych polityków. Sensacyjny sukces Müllera pokazuje, że walka o miejsca w Parlamencie Europejskim jest bardziej otwarta niż kiedykolwiek.

Czytaj też: Ursula von der Leyen: EPL wygrywa wybory do PE

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.