Skarby Pruszcza Gdańskiego. Odkrycia w dawnej cukrowni (FOTO: NDI)

Skarby Pruszcza Gdańskiego. Odkrycia w dawnej cukrowni

W Pruszczu Gdańskim trwają fascynujące wykopaliska archeologiczne prowadzone przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. W dawnej cukrowni, naukowcy dokonali niezwykłych odkryć, w tym zabytków datowanych na okres wpływów rzymskich, które liczą sobie nawet dwa tysiące lat.

Działka o powierzchni około 19 hektarów, gdzie kiedyś znajdowała się cukrownia, ma stać się nowym centrum miasta oraz osiedlem mieszkaniowym. Inwestorem jest firma NDI Development, która zobowiązała się do rewitalizacji zabytkowych obiektów znajdujących się na tym terenie.

– Nabywając teren dawnej cukrowni, zdawaliśmy sobie sprawę, że jest ona wpisana do rejestru zabytków – mówi Jarosław Bator, prezes NDI Development. – Oczywistym dla nas było, że w sposób szczególny będziemy traktować istniejące, historyczne zabudowania. Wiedzieliśmy również, że realizację naszej inwestycji będą musiały poprzedzić prace archeologiczne.

Czytaj też: Dylemat w Pruszczu Gdańskim. Wójt, wójtowa, czy wójcina?

Zapinki z brązu - Skarby Pruszcza Gdańskiego. Odkrycia w dawnej cukrowni
Zapinki z brązu – Skarby Pruszcza Gdańskiego. Odkrycia w dawnej cukrowni
Para bransoletek żmijowatych z brązu - Skarby Pruszcza Gdańskiego. Odkrycia w dawnej cukrowni
Para bransoletek żmijowatych z brązu – Skarby Pruszcza Gdańskiego. Odkrycia w dawnej cukrowni

Ślady dawnych mieszkańców w dawnej cukrowni

Badania archeologiczne zlecone przez NDI Development rozpoczęły się w 2022 roku. Pierwszy etap obejmował prace sondażowe, które pozwoliły na rozpoznanie terenu przyszłej inwestycji i wytypowanie miejsc pod wykopaliska. W trakcie tych prac odkryto łącznie 64 obiekty archeologiczne, w tym 16 pochówków szkieletowych, 46 pochówków ciałopalnych, bruk kamienny oraz palenisko.

– Wydobyte zabytki potwierdziły chronologię stanowiska na I wiek p.n.e. – III wiek n.e., czyli młodszy okres przedrzymski wiązany z ludnością tzw. kultury oksywskiej oraz okres wpływów rzymskich, kiedy na Pomorzu dominowała ludność tzw. kultury wielbarskiej, tradycyjnie wiązana z przybyłymi z północy Gotami – wyjaśnia Ewa Adamska-Grzymała, kierowniczka zespołu badawczego z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Miecz i grot żelazny – Skarby Pruszcza Gdańskiego. Odkrycia w dawnej cukrowni

Fascynujące znaleziska

W połowie kwietnia 2024 roku ruszyły regularne badania archeologiczne, które przyniosły już wiele interesujących odkryć. Do tej pory zadokumentowano łącznie 50 obiektów. Wśród najciekawszych zabytków znalezionych na terenie dawnej cukrowni można wymienić m.in. kolię z paciorków szklanych i bursztynowych, zapinki i bransolety z brązu, miecz i grot żelazny oraz gliniane pucharki pochodzące z okresu wpływów rzymskich.

Przyszłość odkryć

Ostateczne efekty wykopalisk będą znane najprawdopodobniej jeszcze jesienią bieżącego roku. Każdego dnia archeolodzy natrafiają na nowe artefakty, które dostarczają cennych informacji o przeszłości tego regionu. Odkrycia te nie tylko wzbogacają wiedzę o historii Pruszcza Gdańskiego, ale także podkreślają znaczenie ochrony dziedzictwa kulturowego podczas realizacji nowych inwestycji.

Czytaj też: Remont kamienicy przy Grunwaldzkiej 21 w Pruszczu Gdańskim

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!