Strażak pozywa straż pożarną za przymus podniesienia flagi Pride

Kapitan Jeffrey Little, długoletni pracownik straży pożarnej w Los Angeles County, złożył pozew przeciwko swojemu pracodawcy, oskarżając go o „retaliację” i „dyskryminację religijną” za odmowę podniesienia flagi tematycznej związanej z ruchem Pride podczas swojej służby.

W pozwie Little’a, który został złożony przez katolicką grupę prawną Thomas More Society, strażak oskarża departament o naruszenie jego wolności religijnej. Little twierdzi, że departament straży pożarnej naruszył jego prawa, kiedy polecił mu podnieść tzw. flagę „Progress Pride”, mimo że prosił o zwolnienie z tego obowiązku z powodów religijnych.

Przebieg wydarzeń – sprawa flagi Pride

Kapitan Little, znany z długiego stażu w jednostce, został zawieszony i poddany wewnętrznemu dochodzeniu po tym, jak odmówił podniesienia flagi. Little utrzymuje, że jego przełożeni złamali jego prawo do prywatności, informując osoby nieupoważnione o jego prośbie o zwolnienie religijne, co doprowadziło do tego, że otrzymał groźbę śmierci pocztą.

W swojej prośbie o zwolnienie Little wyjaśnił, że nie może podnieść flagi, ponieważ oznaczałoby to „poparcie i/lub świętowanie wiadomości na temat różnych zachowań seksualnych (i innych tematów) związanych z [flagą]”. Jego prośba zawierała różne wersety biblijne dotyczące homoseksualizmu i etyki seksualnej, które są sprzeczne z przesłaniem przekazywanym przez flagę.

Początkowo, 19 czerwca 2023 roku, departament przyznał mu zwolnienie, ale 21 czerwca je cofnął. W pozwie czytamy, że Little zdjął flagi Pride ze swojego posterunku 21 czerwca, zanim poinformowano go o cofnięciu zwolnienia. Po tym, jak dowiedział się, że jego zwolnienie zostało anulowane, jeden z przełożonych kazał mu ponownie podnieść flagi.

Kontrowersyjne słowa przełożonego

Według pozwu, jeden z przełożonych Little’a powiedział mu: „Twoje wierzenia religijne nie mają znaczenia; jesteś pracownikiem LA County”. Pozew zarzuca, że działania straży pożarnej naruszyły jego konstytucyjne prawa i inne przepisy prawne. Skarga obejmuje zarzuty naruszenia Pierwszej Poprawki do Konstytucji USA za rzekome ograniczenie jego wolności religijnej i wymuszenie określonej mowy. Ponadto, skarga zawiera zarzuty naruszenia Ustawy o Prawach Obywatelskich oraz Kalifornijskiej Ustawy o Uczciwym Zatrudnieniu i Mieszkaniu.

Strażak pozywa straż pożarną za przymus podniesienia flagi Pride (FOTO: canva.com)
Strażak pozywa straż pożarną za przymus podniesienia flagi Pride (FOTO: canva.com)

Reakcja prawników i przyszłość sprawy

Paul Jonna, specjalny doradca Thomas More Society, powiedział, że prośba Little’a o zwolnienie była „bardzo wąska”, sprowadzając się w zasadzie do prośby, aby ktoś inny podnosił lub opuszczał flagę. „Niestety, reakcja departamentu straży pożarnej pokazuje, że wierzenia religijne nie są tolerowane,” dodał Jonna.

Jonna podkreślił, że flaga „Progress Pride” przekazuje „cały zakres kontrowersyjnych poglądów: religijnych i moralnych.” Stwierdził również, że niektóre osoby próbują „normalizować coś, co jest bardzo kontrowersyjne” i „narzucać swoje ideologiczne poglądy wszystkim”, co jest naruszeniem prawa.

Zobacz też: Marsz równości w Gdańsku. Miasto tonie w tęczowych flagach

Żądania i dalsze kroki

Prawnicy Little’a domagają się, aby sąd przyznał mu wynagrodzenie za zaległe zarobki, w tym wszystkie wynagrodzenia i świadczenia, które by otrzymał, oraz aby sąd nakazał jego przywrócenie na poprzednie stanowisko. Ponadto, wnioskują, aby sąd nakazał straży pożarnej udzielenie Little’owi zwolnienia religijnego, zaprzestanie egzekwowania wszystkich polityk naruszających wolność religijną oraz nałożenie wymogów szkoleniowych na pracowników, którzy rzekomo naruszyli jego prawa.

Jonna w oświadczeniu zaznaczył, że Little „jest przykładnym Amerykaninem, pobożnym ojcem chrześcijańskim i sługą publicznym.”

„Odwaznie stał na zasadach i prosił o proste zwolnienie religijne – które mu się słusznie i prawnie należy – tylko po to, by najpierw zostać odrzuconym, a następnie zastraszonym, nękanym, dyskryminowanym i poddanym represjom za swoje powszechnie dzielone chrześcijańskie przekonania religijne,” powiedział Jonna.

Gdy CNA skontaktowała się z rzecznikiem straży pożarnej Los Angeles County, odpowiedział: „Nie możemy komentować spraw personalnych ani żadnych toczących się postępowań sądowych.”

Czytaj też: Nauczycielka dostała 360 tys. dolarów za odmowę używania zaimków uczniów

Catholic News Agency/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.