Donald Tusk wzywa na wiec w Warszawie (FOTO: KPRM/X)

Donald Tusk wzywa na wiec w Warszawie

Donald Tusk, lider Koalicji Obywatelskiej, zaapelował do swoich wyborców za pośrednictwem mediów społecznościowych o aktywny udział w nadchodzących wydarzeniach politycznych. 22 maja Tusk zapowiedział organizację wiecu w Warszawie 4 czerwca, który odbędzie się kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, zaplanowanymi na 9 czerwca. Donald Tusk wzywa też na wiec w Warszawie.

„4 czerwca 1989 wybraliśmy wolność i Zachód. 4 czerwca rok temu maszerowaliśmy, by to odzyskać. 4 czerwca 2024 spotkajmy się, by tego nie stracić. Warszawa, Plac Zamkowy, 18:00” – napisał Donald Tusk na portalu X, wzywając sympatyków do wzięcia udziału w wiecu.

Tego dnia, na Placu Zamkowym w Warszawie, zwolennicy Koalicji Obywatelskiej mają szansę wspólnie zademonstrować swoje przywiązanie do wartości demokratycznych i europejskich.

Przypomnienie Historii i Wartości

4 czerwca ma szczególne znaczenie dla Polaków. W 1989 roku, tego dnia, Polska dokonała historycznego wyboru wolności, przechodząc od komunizmu do demokracji. Rok temu, 4 czerwca 2023, Platforma Obywatelska zorganizowała wielki protest w Warszawie, wymierzony w rządzącą Zjednoczoną Prawicę. Wydarzenie to było wyrazem sprzeciwu wobec drożyzny, złodziejstwa i kłamstwa, a także poparciem dla wolnych wyborów i demokratycznej, europejskiej Polski.

Mobilizacja na wybory do Parlamentu Europejskiego – wiec w Warszawie

Donald Tusk nie poprzestaje na organizacji wiecu. Wzywa również do licznego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

„4 czerwca na Placu Zamkowym w Warszawie i 9 czerwca przy urnach w całej Polsce pokażmy, że nam wciąż bardzo zależy. Na Polsce, na Europie, na uczciwej demokracji i rozliczeniu zła. Mi zależy, bardziej nie może. Przyjdźcie i przekonajcie wątpiących, słabnących i kombinujących” – napisał Tusk, podkreślając wagę tych wyborów dla przyszłości Polski i Europy.


Ważne Informacje o wyborach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę, 9 czerwca. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 07:00 do godz. 21:00. Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 7 na 8 czerwca i potrwa do zakończenia głosowania. Polacy wybiorą 53 europosłów, którzy będą reprezentować kraj w Parlamencie Europejskim. W Polsce mandaty będą rozdzielane pomiędzy 13 okręgów wyborczych, zgodnie z przepisami europejskimi i krajowymi.

Ogólnopolskie Komitety Wyborcze

W nadchodzących wyborach o głosy wyborców będą rywalizować następujące ogólnopolskie komitety wyborcze:

  • KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe;
  • KW Konfederacja Wolność i Niepodległość;
  • KWW Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie;
  • KKW Koalicja Obywatelska;
  • KW Polexit;
  • KKW Lewica;
  • KW Prawo i Sprawiedliwość.

Czytaj też: Wybory do Parlamentu Europejskiego już 9 czerwca

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.