Superksiężyc w sierpniu. Wszystko, co musisz wiedzieć (FOTO: canva.com)

Superksiężyc w poniedziałek. Wszystko, co musisz wiedzieć

19 sierpnia 2024 roku będziemy mogli obserwować na niebie niezwykłe zjawisko – superpełnię Księżyca. Superksiężyc to niecodzienne wydarzenie, podczas którego nasz naturalny satelita wydaje się większy i jaśniejszy niż zwykle, przyciąga uwagę miłośników astronomii i przypadkowych obserwatorów nocnego nieba.

Superpełnia, znana również jako superksiężyc, to moment, w którym pełnia Księżyca zbiega się z jego perygeum – punktem orbity najbliższym Ziemi. Choć superpełnie zdarzają się dość często, są one wyjątkowe ze względu na wizualne efekty, jakie wywołują.

Księżyc, znajdując się bliżej Ziemi, wydaje się o około 14 proc. większy i nawet do 30 proc. jaśniejszy niż podczas zwykłej pełni, gdy jest w apogeum, czyli najdalszym punkcie orbity.

Superksiężyc. Sierpniowa pełnia: jesiotrowy księżyc

W Polsce od kilku lat popularne stało się nadawanie nazw pełni Księżyca inspirowanych kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Sierpniowa pełnia nosi nazwę Jesiotrowego Księżyca, ponieważ to właśnie w tym okresie najłatwiej łowiono jesiotry w Wielkich Jeziorach i Jeziorze Champlain.

Inna popularna nazwa to Księżyc Zielonej Kukurydzy, co nawiązuje do sezonu zbiorów tej rośliny.

Czytaj też: Zobacz moment wybuchu statku kosmicznego Starship

Gdzie i kiedy oglądać superksiężyc?

Superpełnia rozświetli niebo 19 sierpnia 2024 roku o godzinie 20:28. Księżyc wzejdzie już o 20:10, a jego zniknięcie nastąpi o 4:18 nad ranem następnego dnia. To doskonała okazja, by spojrzeć na naszego naturalnego satelitę gołym okiem lub przez lornetkę.

Choć pełnia nie jest idealnym momentem do obserwacji kraterów i gór księżycowych, które najlepiej widać w innych fazach, to warto zwrócić uwagę na niesamowitą jasność i rozmiar Księżyca podczas tego zjawiska.

Tu możesz na żywo obserwować superksiężyc.

Następna pełnia

Jeśli przegapisz superpełnię 19 sierpnia, kolejna pełnia Księżyca nastąpi 18 września 2024 roku. Warto zapisać tę datę w kalendarzu, aby ponownie podziwiać piękno nocnego nieba.

Czytaj też: Budowa elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Ambitny plan władz PRL zakończony przez Tadeusza Mazowieckiego

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!